Górnictwo: Na zrekultywowanych terenach pogórniczych na potęgę prowadzone są inwestycje w OZE

1619092343 gornictwowiatraki

fot: Windeurope

Konieczna jest nowelizacja ustawy odległościowej w sprawie wiatraków na lądzie. 2,5 MW w Wielkopolsce można zbudować, jeśli zliberalizują się przepisy. Odróbmy swoje lekcje, nie patrzmy tylko na Unię

fot: Windeurope

Piotr Woźny, prezes ZE PAK, uważa, że debata publiczna w sprawie klimatu i transformacji energetycznej przyspieszyła. - To co teraz mówimy to są rewolucyjne tezy w porównaniu z tym, co mówiono jeszcze 3 lata temu. My w ZE PAK te działania transformacji realizujemy w praktyce. To dekarbonizacja, moce wytwórcze zastąpione do 2030 r. zeroemisyjnymi mocami – wyliczał podczas szczytu klimatycznego Togetair 2021.

- Nie uruchamiany nowych odkrywek, do końca eksploatujemy obecne i następnie będziemy je rekultywować. Z kopalni Adamów wyjechała już ostatnia tona węgla. Wyburzyliśmy też symbolicznie komin tamtejszej węglowej elektrowni. To pokazuje, że takie procesy gospodarcze i społeczne są możliwe. Chcielibyśmy otrzymać jako spółka pieniądze z funduszu sprawiedliwej transformacji, by pomóc osobom, które zostały zwolnione z kopalni i elektrowni – mówił Woźny.

Powiat Turek w Wielkopolsce, na terenie którego działa ZE PAK, leży w trójkącie węgla brunatnego. Teraz na potęgę prowadzone są tam inwestycje w OZE, często na zrekultywowanych terenach pogórniczych.

- Przy budowie farm wiatrowych pracują często ludzie, którzy jeszcze niedawno pracowali w kopalniach. Pieniądze na transformację powinny bardzo szybko trafić do Polski byśmy mogli te działania prowadzić – mówił Piotr Woźny.

Jego zdaniem transformacja, to proces, który już się dzieje.

- To spełnianie kanonu unijnej polityki, ale też i nasza potrzeba transformacji. Niedługo produkty polskie będą musiały na etykiecie mieć informacje o śladzie węglowym. Staną się niekonkurencyjne w porównaniu z niemieckimi czy francuskimi – mówił prezes ZE PAK.

Kontynuował: - Jedna rzecz to fundusze unijne, ale my po swojej stronie mamy dobre regulacje prawne. Mamy regulacje w sprawie fotowoltaiki. Termomodernizacyjna ulga podatkowa, program Mój prąd w ub.r. poskutkowały 230 tysiącami nowych instalacji. Wydano na ten cel miliardy złotych i napędzono ten przemysł. Mamy nowy biznes, który wygenerował inwestycje warte 7,5 mld zł – mówił ekspert.

Podkreślił, że ZE PAK ma duży obszar pogórniczy, ale z powodu złych regulacji prawnych tylko na 40 ha możestawiać farmy wiatrowe. Pozostałe tereny są zablokowane przez przepisy.

- Konieczna jest nowelizacja ustawy odległościowej w sprawie wiatraków na lądzie. 2,5 MW w Wielkopolsce można zbudować, jeśli zliberalizują się przepisy. Odróbmy swoje lekcje, nie patrzmy tylko na Unię - podsumował.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.