Górnictwo: trwają masówki w kopalni Brzeszcze

fot: Maciej Dorosiński

Styczniowe protesty w Brzeszczach ostatecznie zakończono porozumieniem rządowo-związkowym zawartym 17 stycznia

fot: Maciej Dorosiński

Wtorek (18 sierpnia) w kopalni Brzeszcze, należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, to masówek informacyjnych zorganizowanych przez zrzeszający wszystkie działające w kopalni związki sztab protestacyjno-strajkowy.

- W poniedziałek o godzinie 10.00 rano dowiedzieliśmy się, że ma zostać ogłoszony przetarg publiczny na sprzedaż kopalni. Wywołało to nasze wzburzenie, dlatego zebraliśmy się jako sztab protestacyjno-strajkowy. Zażądaliśmy spotkania z zarządem SRK i wstrzymania decyzji o przetargu - mówi w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Bogusław Studencki, przewodniczący ZZ Kadra.

Związkowcy wysłali też w tej sprawie pismo do wiceministra skarbu Wojciecha Kowalczyka. Kopia dokumentu trafi do wiadomości premier Ewy Kopacz.

Po zakończeniu spotkania zarządu SRK ze stroną społeczną do redakcji portalu górniczego nettg.pl trafiło oświadczenie rzecznika prasowego spółki Witolda Jajszczoka.

"W imieniu zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. informuję, że wbrew pojawiającym się informacjom Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie ogłosiła rozpoczęcia postępowania przetargowego dotyczącego sprzedaży KWK Brzeszcze" - czytamy w oświadczeniu.

Jak tłumaczy lider kopalnianej Kadry przetarg nie dawał gwarancji, że inwestorem dla kopalni będzie spółka energetyczna (bo przetarg wygra go ten, kto da więcej). To z kolei nie jest zgodne z załącznikiem nr 2 do porozumienia z 17 stycznia, zawartego pomiędzy rządem, a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym.

- Rząd zagwarantował nam w porozumieniu, że taki będzie kierunek przekształceń w kopalni, dlatego oczekujemy pochylenia się nad problemem w sposób jednoznaczny - argumentuje związkowiec.

Studencki mówi też, że strona społeczna zaakceptowała program naprawczy opracowany przez dyrekcję kopalni i zaakceptowany przez zarząd SRK.

- Zrobiliśmy co do nas należało. Teraz czas na ruch ze strony rządu - wskazuje.

Obecnie, po restrukturyzacji zatrudnienia przy wykorzystaniu pakietu socjalnego, stan załogi wynosi ok. 1700 osób. Według szacunków strony społecznej liczba pracowników zmniejszy się jeszcze o 150 osób. Załoga mieszkająca przede wszystkim w powiecie oświęcimskim, w rejonie, gdzie kopalnia jest największym zakładem pracy, jest bardzo zaniepokojona sytuacją kopalni. Jej losy ważą się już od maja 2013 r. Zgodnie z porozumieniem z 17 stycznia 2015 r., jeżeli Brzeszcze do września nie znajdą inwestora, zostaną włączone w struktury Nowej Kompanii Węglowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.