Górnictwo: LW Bogdanka wypracowała zysk w wysokości 197,7 mln zł w pierwszym półroczu 2019 roku

fot: Krystian Krawczyk

Produkcja węgla w LW Bogdanka wyniosła w pierwszym półroczu br. ponad 4,8 mln t

fot: Krystian Krawczyk

W piątek, 30 sierpnia, LW Bogdanka opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe za pierwszą połowę 2019 r. Skonsolidowane przychody wyniosły w tym okresie 1 098,3 mln zł (wzrost o 28,3%), EBITDA 434,4 mln zł (+55,9%), zysk operacyjny 241,8 mln zł (+209,9%), a zysk netto 197,9 mln zł (+198,3%).

Jak poinformowali przedstawiciele LW Bogdanka, w samym II kwartale 2019 r. przychody ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 21,9%, do 557,5 mln zł, a EBITDA zwiększyła się o 40,0%, do 211,6 mln zł. Z kolei zysk operacyjny wzrósł o 129,9%, do 113,8 mln zł, a zysk netto był o 103,7% wyższy niż w II kwartale 2018 r. i wyniósł 88 mln zł.

W I połowie 2019 r. Bogdanka wykonała 14,2 km wyrobisk korytarzowych, z czego 6,4 km w samym II kwartale 2019 r. Produkcja węgla handlowego wyniosła w I półroczu br. ponad 4,8 mln t, co oznacza wzrost o 6,8% rok do roku (w samym II kwartale produkcja osiągnęła poziom prawie 2,3 mln t). W I połowie br. sprzedaż węgla ukształtowała się na analogicznym poziomie (prawie 4,8 mln t), czyli była o 9,9% wyższa niż rok wcześniej (w samym II kwartale było to 2,4 mln t). Średni uzysk w I półroczu 2019 r. wyniósł 65,1%, wobec 59,6% przed rokiem, a w samym II kwartale br. – 65,6% (wobec 62,3% w II kwartale 2018 r).

 W I połowie 2019 r. Bogdanka osiągnęła ponad 28% udziału w sprzedaży węgla do energetyki zawodowej. Udział w sprzedaży węgla energetycznego ogółem kształtował się na poziomie 21,6%. W omawianym okresie GK LW Bogdanka SA poniosła wydatki inwestycyjne na poziomie ponad 167 mln zł. Największą część tej kwoty, blisko 125 mln zł, przeznaczono na nowe wyrobiska i modernizację istniejących.

- Wyniki finansowe i operacyjne LW Bogdanka osiągnięte po I półroczu tego roku oceniam jako bardzo dobre. Wypracowanie ich było możliwe dzięki konsekwentnej realizacji założeń produkcyjnych i sprzedażowych, w tym poprawie uzysku. Do ich osiągnięcia przyczyniły się także wyższe ceny w naszych kontraktach począwszy od stycznia tego roku – powiedział Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka. - Zgodnie z zapowiedziami realizujemy plan zwiększenia produkcji do 9,4 mln ton w tym roku. Naszym priorytetem pozostaje ciągła praca nad optymalizacją kosztów oraz doskonaleniem procesów operacyjnych, a także przygotowanie do udostępnienia złoża Ostrów – dodał Wasil.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.