Górnictwo: Krzysztof Tchórzewski o obligacjach PGG

fot: Maciej Dorosiński

Pierwszy szyld Kompanii Węglowej

fot: Maciej Dorosiński

20 procent w wartym ponad 1 mld zł programie obligacji Polskiej Grupy Górniczej (PGG) stanowią tzw. obligacje partycypacyjne, czyli płatne w przypadku wypracowania przez spółkę zysku - poinformował w środę (18 maja) minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Banki zgodziły się, żeby 20 proc. zadłużenia było spłacane z zysku. Przedstawiciel banku wchodzi także do rady nadzorczej PGG; będzie dosyć czynny udział banków w zarządzaniu grupą - powiedział dziennikarzom minister, uczestniczący w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Według wcześniejszych informacji PGG, grupa do połowy roku chce zakończyć procedury związane z programem wartych ponad 1 mld zł obligacji, będących kontynuacją obligacji Kompanii Węglowej. Charakter partycypacyjny będą miały obligacje za ponad 200 mln zł. Wiąże to ich spłatę z wynikami spółki.

Taki mechanizm nie jest klasyczną konwersją wierzytelności na udziały, jednak obligacje działają tak, jak prawa udziałowców, czyli prawa w nich zawarte są realizowane pod warunkiem, że PGG wypracuje zysk.

Przed przekazaniem kopalń Kompanii Węglowej do PGG, co nastąpiło na przełomie kwietnia i maja, przedstawiciele Ministerstwa Energii informowali o możliwej konwersji części zadłużenia Kompanii wobec banków na udziały w PGG. Zastosowano wariant zbliżony do konwersji, choć bez bezpośredniego obejmowania przez banki udziałów w kapitale spółki; polega on na płatności obligacji pod warunkiem zysku.

- Nikt nie zakładał klasycznej konwersji - poinformował w środę Tchórzewski.

Przeprowadzenie faktycznej konwersji na udziały wiązałoby się z długotrwałymi procedurami bankowymi.

Jak informowano w kwietniu, kiedy podpisano porozumienie tworzące PGG, banki (Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Zachodni WBK oraz PKO BP) wraz z Węglokoksem w ramach refinansowania programu obligacji Kompanii Węglowej zadeklarowały objęcie nowych obligacji PGG na kwotę 1 mld 37 mln zł, spłacanych w trzech transzach w latach 2019-2026. Procedury związane z nowym programem obligacji mają zakończyć się najdalej w czerwcu.

Program obligacji został skonstruowany tak, by dawać PGG oddech finansowy. Na program składają się trzy typy obligacji o różnym terminie spłaty.

Grupa z początkiem maja przejęła 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii Węglowej. Inwestorzy zadeklarowali dokapitalizowanie PGG na łączną kwotę ponad 2,4 mld zł, z czego 1,8 mld zł w gotówce. Obecnie największym udziałowcem PGG jest katowicki Węglokoks (ponad 39 proc.), spółki PGE GiEK, Energa i PGNiG Termika (po 15,7 proc. udziałów - docelowy udział każdego z nich wzrośnie do 17,1 proc.), Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (po ok. 7 proc.).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.