Górnictwo: Kopex zaprezentował wyniki finansowe

fot: Jarosław Galusek/ARC

Jednym z flagowych produktów eksportowych Kopeksu będzie kompleks ścianowy Mikrus będący jedynym na świecie rozwiązaniem umożliwiającym skuteczną i opłacalną eksploatację niskich, twardych i pofałdowanych pokładów

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kopex przedstawił w środę (26 lutego) w Warszawie wyniki finansowe za czwarty kwartał 2013 r. i za cztery kwartały 2013 r.- poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. W ujęciu czterech kwartałów Grupa zanotowała ponad 67,5 mln zysku netto przy przychodach rzędu 1,395 mld zł. W czwartym kwartale 2013 r. zysk brutto ze sprzedaży przekroczył 76 mln zł, zysk operacyjny wyniósł 30,6 mln zł, a zysk netto jednostki dominującej z działalności kontynuowanej 26,72 mln zł.

- Dane z czwartego kwartału 2013 roku pokazują, że skutecznie poprawiamy nasze wyniki po złej pierwszej połowie roku 2013 - powiedział prezes Kopeksu Józef Wolski.

- Konsekwentnie zwiększamy również nasz portfel zamówień. Backlog rośnie zarówno w segmencie usług górniczych, jak i kluczowym dla nas segmencie maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego - dodał prezes Kopeksu.

Wartość zamówień spółki na koniec czwartego kwartału przekroczyła 1,73 mld zł i była o 10 proc. wyższa niż na koniec trzeciego kwartału i o 7 proc. wyższa niż rok wcześniej. Największe wzrosty w ujęciu kwartalnym nastąpiły w segmentach produktów dla górnictwa podziemnego oraz usług górniczych. W ujęciu kwartalnym Kopex zwiększył wartość portfela zamówień m.in. z takich rynków zagranicznych, jak Chiny czy Argentyna oraz z krajów europejskich.

- Obserwujemy znaczący spadek wartości inwestycji w maszyny i urządzenia górnicze w polskich kopalniach. Udało się nam zredukować negatywny wpływ rynku krajowego dzięki wysokiemu udziałowi sprzedaży zagranicznej - mówi Józef Wolski

W czwartym kwartale Grupa Kopex ponad 40 proc. przychodów ze sprzedaży osiągnęła z rynków zagranicznych. W czterech kwartałach 2013 r. wartość przychodów z rynków zagranicznych przekroczyła 47 proc. ogółu sprzedaży.

W czwartym kwartale udało się również poprawić dane bilansowe Grupy. Kapitał obrotowy netto został zmniejszony do poziomu 593 mln zł tj. o 15 proc. poniżej wartości z poprzedniego kwartału i o 30 proc. poniżej wartości z końca 2012 r. Istotnie spadło również zadłużenie oprocentowane Kopeksu do poziomu 395 mln zł, tj. o 23 proc. poniżej wartości z poprzedniego kwartału i aż o 46 proc. poniżej wartości z końca 2012 r.

W 2014 r. Grupa Kopex zamierza w dalszym ciągu zwiększać przychody z rynków zagranicznych. Jednym z flagowych produktów eksportowych będzie kompleks ścianowy Mikrus będący jedynym na świecie rozwiązaniem umożliwiającym skuteczną i opłacalną eksploatację niskich, twardych i pofałdowanych pokładów. W kolejnych kwartałach postępować również będzie proces restrukturyzacji Grupy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.