Górnictwo: Kopex poprawił wyniki finansowe

fot: Bartłomiej Szopa

Kopex dostarczy kompletny kompleks ścianowy (na zdjęciu kompleks przygotowany dla kopalni Zofiówka we wrześniu br.)

fot: Bartłomiej Szopa

Ponad 105,8 mln zł zysku wypracowała Grupa Kopex w ciągu czterech kwartałów 2014 r. Przychody Grupy w tym okresie wyniosły 1,43 mld zł, a zysk operacyjny prawie 140 mln zł - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki.

W porównaniu z 2013 r. zysk operacyjny wzrósł o 61 proc., z poziomu 86,8 mln zł, a skonsolidowany zysk netto jednostki dominującej z działalności kontynuowanej o 63 proc. z poziomu 64,9 mln zł do 105,8 mln zł. W czwartym kwartale 2014 r. zysk netto jednostki dominującej z działalności kontynuowanej wyniósł 21,2 mln zł przy 357,5 mln zł przychodów). Zysk operacyjny w czwartym kwartale 2014 r. wyniósł prawie 26 mln zł (26,2 mln PLN w 4Q'13).

- Mimo spadających nakładów inwestycyjnych polskich kopalń i trudnej sytuacji na światowych rynkach udało nam się utrzymać satysfakcjonujące wyniki. W skali całego roku udało się utrzymać wysoki poziom przychodów oraz istotnie poprawić marże, przede wszystkim dzięki kontraktom zagranicznym i realizacji wysokospecjalistycznych usług - mówi prezes Grupy Kopex Józef Wolski.

Zadłużenie oprocentowane netto Grupy Kopex spadło na koniec 2014 r. do poziomu 361 mln zł, czyli o 13 proc. poniżej wartości z poprzedniego kwartału i o 9 proc. w porównaniu z końcem 2013 r. W ciągu dwóch ostatnich lat dług netto Grupy został zredukowany o ponad 50 proc. (z 734 mln zł na koniec 2012 r. do 361 mln zł).

Józef Wolski podkreślił wagę programów optymalizacji finansowej oraz majątkowej i płynnościowej, a także restrukturyzacji kapitałowej.

- Dążymy do maksymalnego wykorzystania majątku i uproszczenia struktury Grupy. Od stycznia 2014 r. liczba spółek w Grupie została zmniejszona z 43 do 33. Naszym celem jest dalsze zmniejszenie liczby podmiotów docelowo do 22 na początku 2016 roku - wyjaśnia prezes.

Udział sprzedaży zagranicznej w przychodach ogółem Grupy Kopex wyniósł 43 proc. Największe przychody poza rynkiem polskim Kopex osiągnął w okresie od I do IV kwartału 2014 r. w Argentynie (252 mln zł), RPA (48 mln zł) i Rosji (43 mln zł).

Największy udział w przychodach Grupy miał segment maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego, który wypracował ponad 743 mln zł ze sprzedaży oraz ponad 88 mln zł zysku EBIT (11,9 proc. marży EBIT). W tym samym okresie segment usług dla górnictwa wypracował 338 mln zł przychodów i zysk EBIT na poziomie 50 mln zł (14,9 proc. marży EBIT).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.