Górnictwo: Kopalnia węgla kamiennego Heddi II w Ścinawce Średniej pod lupą ministerstwa

fot: Tomasz Rzeczycki

Okolice Ścinawki Średniej. Wydobycie węgla kamiennego w tym rejonie ma być prowadzone na obszarze 44 hektarów

fot: Tomasz Rzeczycki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oświadczyło, że w związku z nierozpoczęciem w terminie eksploatacji węgla kamiennego ze złoża Heddi II w Ścinawce Średniej koło Radkowa, podjęte zostały bezzwłocznie kroki, wynikające z obowiązującego Prawa geologicznego i górniczego.

Kopalnia Heddi II miała być pierwszą nową kopalnią węgla kamiennego w polskiej części Sudetów, zbudowaną w XXI w. Inwestycji podjęła się spółka Nexano Minerals, zarejestrowana w 2014 r. przez katowicki sąd. W Katowicach spółka miała też swą siedzibę do 2019 r., kiedy to przeniesiono ją do Ścinawki Średniej.

W 2017 r. została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. W kwietniu 2018 r. Ministerstwo Środowiska wydało koncesję wydobywczą. Zasoby przemysłowe węgla oszacowano na 320 973 t. W kwietniu 2019 r. zatwierdzony został plan ruchu dla kopalni. Początkowo koncesja przewidywała rozpoczęcie wydobycia w ciągu 12 miesięcy od jej wydania. Później zmieniono jej zapisy, wydłużające ten termin.

Nie został on jednak dotrzymany. Jak wynika z informacji uzyskanych w Wyższym Urzędzie Górniczym, kontrola przeprowadzona w maju 2021 r. wykazała, że kopalnia ta nie podjęła wydobycia węgla kamiennego. Tym razem przedsiębiorca nie postarał się o kolejne wydłużenie terminu zapisanego w koncesji.

- Organ koncesyjny nie dokonywał zmian w koncesji udzielonej w celu eksploatacji węgla kamiennego ze złoża Heddi II. W obowiązującym brzmieniu koncesji, przedsiębiorca powinien rozpocząć wydobycie w maju 2021 r. Z powodu braku informacji o przystąpieniu do wydobywania kopalin, organ koncesyjny bezzwłocznie rozpoczął stosowne procedury wynikające z ustawy Prawo geologiczne i górnicze - poinformował nas Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Zgodnie z zapowiedziami, kopalnia Heddi II miała podjąć wydobycie na terenie Ścinawki Średniej pod polami i łąkami - tak, aby nie dochodziło do uszkodzeń budynków.

Ścinawka Średnia leży w powiecie kłodzkim pomiędzy Górami Stołowymi a wschodnim krańcem Gór Kamiennych. W miejscowości tej przed drugą wojną światową wydobywany był węgiel kamienny. W przeszłości funkcjonowała tu także elektrownia węglowa, zamknięta w czasach PRL. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.