Górnictwo: Konkurs na najlepszą pracę o dawnej kopalni Ignacy rozstrzygnięty

fot: Materiały prasowe

Laureaci konkursu na najlepszą historię poświęconą byłym pracownikom kopalni Ignacy w Niewiadomiu otrzymali nagrody

fot: Materiały prasowe

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku rozstrzygnęła konkurs na najlepszą historię poświęconą byłym pracownikom niewiadomskiej kopalni – poinformowały służby placówki. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i średnich, którzy dotarli do dawnych górników i opisali ich losy.

Konkurs zrealizowano w ramach projektu “Ignacy, nasza kopalnia. Opowieści górnicze byłych pracowników Kopalni Ignacy” dofinansowanego przez Fundację ORLEN w ramach programu grantowego “Moje miejsce na Ziemi”. To pierwszy etap projektu polegającego na zebraniu narracji górniczych z tereniu Niewiadomia.

Młodzi uczestnicy konkursu, poszukując górniczych historii, musieli przeprowadzić swoje prywatne śledztwa wśród krewnych, znajomych czy sąsiadów. Kopalnia zaprzestała wydobywać węgiel już w 1995 roku. Młodzi uczestnicy wiedzę o tym, jak ważnym miejscem była ona dla społeczności Niewiadomia, musieli zdobyć sami. By napisać pracę konieczna była integracja i kooperacja międzypokoleniowa.

W poniedziałek, 31 stycznia 2022 r. odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy etap projektu. Ogłoszono wyniki konkursu, a uczestnikom rozdano nagrody. W kategorii szkół podstawowych najlepszą pracę pisemną przygotowała Anna Nachrebecka. Był to wywiad poświęcony dziadkowi Leszkowi, który swoją górniczą karierę rozpoczynał jeszcze przed osiemnastką na kopalni „Borynia”, by później pracować na kopalniach Rymer, Jankowice, Ignacy i Rydułtowy. Przeprowadzony z humorem wywiad autorka zilustrowała własnoręcznymi rysunkami.

Z kolei pierwszą nagrodę w kategorii szkół średnich otrzymała Wiktoria Śmieja, reprezentująca I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Wiktoria przeprowadziła wywiad z panem Andrzejem Adamczykiem, który przygodę z kopalnią Ignacy zaczął dopiero po trzydziestym roku życia. Mimo tego, tak się z nią z żył, że po przejściu na emeryturę napisał o niej książkę.

Następna nagrodzona praca miała charakter multimedialny. Zawierała mnóstwo interesujących zdjęć oraz ciekawostek technicznych. To opowieść o panu Joachimie Rduchu, który urodził się Biertułtowach, w domu będącym kiedyś cechownią kopalni „Hoym”. Autorem pracy był Paweł Mrozek.

Kolejna praca nawiązywała do faktu, że kopalnia Ignacy była kopalnią wielopokoleniową. To opowieść o panu Romualdzie Karwocie, który przeszedł na kopalni całą ścieżkę kariery, zaczynając od dozorowania sprężarek, kończąc na stanowisku nadsztygara urządzeń energomechanicznych powierzchni i szybów. Pracę przygotował jego wnuk Dawid Karwot.

Wyróżnione zostały dwie prace. Pierwsza praca, napisana przez Aleksandrę Wolanin, która poruszyła temat katastrof i wypadków górniczych. Druga, autorstwa Wanessy Gajdy, opowiadała historię spotkania górnika Mariana i Skarbka.

- Prace, które otrzymaliśmy dowodzą wielkiego zaangażowania uczestników. Podjęli oni trud poruszenia zwykle zapomnianego tematu pracy swoich krewnych w małej, dawno nieistniejącej, kopalni. Szczególnym zaskoczeniem były teksty, które opisywały bardzo rzetelnie techniczne aspekty ówczesnego górnictwa. Mam nadzieję, że była to dobra okazja do integracji pokoleń - ocenia prace konkursowe Adam Grzegorzek, koordynator konkursu.

- Konkurs nie miał charakteru masowego, ale pozwolił odkryć interesujące górnicze historie z terenu Niewiadomia. Chcemy kontynuować projekt i ogłosić kolejną edycję, która pozwoli zebrać opowieści również z innych pobliskich zakładów górniczych - przekonuje Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.