Górnictwo: konkurs dla kopalń pod patronatem Prezydenta RP

fot: Maciej Dorosiński

Ustawa okołobudżetowa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę przewiduje, że staże lekarzy nadal będą finansowane z Funduszu Pracy, a 1,5 proc. dochodów z akcyzy nie trafi na promocję biopaliw

fot: Maciej Dorosiński

W portalu górniczym nettg.pl informowaliśmy o nowym projekcie Wyższego Urzędu Górniczego w zakresie dalszego ograniczania wypadków w górnictwie i podnoszenia wiedzy górników w zakresie BHP. Mowa o konkursie pn. "Na początek 180 dni bez wypadku", który jest dedykowany dla załóg podziemnych zakładów górniczych. Prezydent RP Andrzej Duda docenił społeczny wymiar nowego projektu i objął go honorowowym patronatem. W środę (4 maja) prezes WUG otrzymał o tym stosowne powiadomienie z kancelarii głowy państwa - poinformowała portal góniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Urzędu. 

Przypomnijmy, że celem nowo organizowanego konkursu jest promowanie osiągnięć w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy w zakładach górniczych. Mogą w nim uczestniczyć zakłady wydobywające węgiel kamienny, rudy miedzi, cynku i ołowiu oraz sól kamienną.

- W konkursie mogą brać udział wszystkie podziemne zakłady górnicze na zasadzie dobrowolności. Oznacza to, że kapituła konkursowa będzie oceniała wyniki tylko tych kopalń, których kierownicy ruchu zgłosili akces do konkurs w imieniu swoich podwładnych. Nikt ich w tym wyręczyć nie może, nie przyjmujemy zgłoszeń zbiorowych od przedsiębiorstw wielozakładowych. Zależy nam na tym, żeby ten konkurs był motywacją do codziennej troski o zachowanie standardów bezpieczeństwa na każdym stanowisku, podczas wszystkich robót górniczych. Zgłoszenie do konkursu jest zobowiązaniem podjętym przez kierownictwo zakładu, że bezpieczeństwo załogi będzie ich absolutnym priorytetem w bieżącej działalności. Oceniać będziemy nie tylko wypadkowość, ale także niebezpieczne zdarzenia oraz działania prewencyjne - mówi Mirosław Koziura, prezes WUG.

Misją nadzoru górniczego jest zero wypadków przy pracy w górnictwie. Od siedmiu lat sukcesywnie maleją liczby wypadków i poprawiają się wskaźniki bezpieczeństwa w górnictwie do czego przyczynia się działalność prewencyjna i promocyjna WUG i podległych mu organów w przeciwdziałaniu niebezpiecznym zdarzeniom w zakładach górniczych oraz nagradzaniu liderów BHP. Nowo organizowany konkurs różni się nie tylko krótszym okresem oceny wyników od tych prowadzonych lub współprowadzonych przez WUG od wielu już lat, takich jak "Bezpieczna kopalnia", "Bezpieczniejszy Oddział Wydobywczy", "Bezpieczny skok z BHP do górnictwa". Nie ma on charakteru pasywnego rankingu podsumowującego zdarzenia. Jest zachętą do wzmożenia działań w zakresie prewencji wypadkowej, przestrzegania przepisów. Adresaci konkursu zostali starannie wybrani.

- W górnictwie podziemnym kumulują się najgroźniejsze zagrożenia i dochodzi do największej liczby wypadków występujących w całym przemyśle wydobywczym. Dlatego zapraszamy do naszego nowego konkursu załogi kopalń podziemnych - wyjaśnia prezes  Koziura.

Na zgłoszenia uczestników organizatorzy (WUG i Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. W Cybulskiego) czekają do 10 maja br. Akces do konkursu należy przekazać w formie pisemnej pocztą tradycyjną lub elektroniczną na adresy: WUG, ul. Poniatowskiego 31, 40-055 Katowice, e-mail: wug@gov.pl (z dopiskiem na korespondencji "Na początek 180 dni bez wypadku"). Na wszelkie pytania dotyczące konkursu odpowiada Janusz Malinga - tel. 32 736 18 50, 32 736 17 40, e-mail: j.malinga@wug.gov.pl.

Zwycięzców wyłoni Kapituła Konkursu na podstawie: analizy stanu BHP w zakładzie górniczym (liczby wypadków, w tym pracowników firm zewnętrznych) i niebezpiecznych zdarzeń, które powodowały ryzyko wypadkowe oraz oceny służb kopalnianych w zakresie działań prewencyjnych. Oceniane będą wyniki zgłoszonych do konkursu zakładów w 180 dniowym okresie, czyli od 15 maja do 10 listopada 2016 r. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród liderom bezpieczeństwa odbędzie się podczas tegorocznej Barbórki WUG. Kapituła Konkursu zostanie powoła prezes WUG, w jej składzie będą przedstawiciele: górniczych związków zawodowych, Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" im prof. W. Cybulskiego oraz urzędów górniczych nadzorujących podziemne zakłady.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.