Górnictwo: Konferencja w kopalni Pniówek na temat innowacji w edukacji

1664541443 jsw konferencja jsw

fot: JSW

Partnerami wydarzenia była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Główny Instytut Górnictwa, Przemysłowa Akademia Rozwoju oraz JSW Nowe Projekty SA

fot: JSW

O roli pracodawcy w procesie edukacji dyskutowano w piątek, 30 września, w czasie konferencji  „Innowacje w edukacji: rozwój – bezpieczeństwo – efektywność” zorganizowanej w kopalni Pniówek przez Jastrzębską Spółkę Węglową  oraz JSW Szkolenie i Górnictwo. Uczestniczyli w niej m.in. środowiska naukowego oraz przemysłu. Konferencję otworzył wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik.

W czasie spotkania mówiono m.in. o tym, że zmienność rynku pracy wymusza ciągłe zdobywanie nowych kompetencji, takich jak umiejętność korzystania z nowych technologii. Dlatego w procesie kształcenia niezwykle istotna jest też rola pracodawcy. Wskazano, że spółki z Grupy Kapitałowej JSW dbają o rozwój kadr m.in. poprzez spółkę JSW Szkolenie i Górnictwo. To właśnie o nich dyskutowano podczas konferencji pt. „Innowacje w edukacji: rozwój – bezpieczeństwo – efektywność” z udziałem przedstawicieli środowiska naukowego oraz przemysłowego.

- Mam nadzieję, że zaprezentowane podczas sesji prace badawczo-rozwojowe pozwolą na wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, jak również innych rozwiązań na miarę XXI wieku – mówił wiceminister Piotr Pyzik, cytowany w komunikacie biura prasowego JSW.

- Jestem przekonany, że wprowadzenie innowacyjnych inicjatyw edukacyjnych w tak ważnym sektorze, jak górnictwo skutkować będzie dobrze wykształconymi kadrami, które stanowić będą koło zamachowe rozwoju polskiej gospodarki – dodał minister Pyzik.

Podczas spotkania dyskutowano m.in. na temat doświadczeń związanych z realizacją projektów badawczych i badawczo-rozwojowych. Efekty rocznych prac będzie można wykorzystać do stworzenia nowych technik i metod szkoleniowych.

- Mogliśmy przedstawić nasze dokonania w kreowaniu nowego modelu kształcenia górników i pracowników związanych z obsługą techniczną naszych kopalń – powiedział prezes spółki JSW Szkolenie i Górnictwo Gabriel Cyrulik. Dodał, że system szkolenia zawodowego w górnictwie musi opierać się na trzech filarach. Chodzi przede wszystkim o podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników oraz dbanie o jakość kształcenia. Dodatkowo, JSW Szkolenie i Górnictwo wykorzystuje w edukacji technologię wirtualnej rzeczywistości, dzięki której łatwo dostosować każdy poziom szkolenia.

- Realistyczne odwzorowanie w przestrzeni cyfrowej warunków pracy pod ziemią, pozwala kursantom nie tylko utrwalić i uzupełnić wiedzę teoretyczną, ale wykształcić właściwe procedury postępowania w sytuacjach niebezpiecznych, których nie bylibyśmy w stanie stworzyć w realnych warunkach - powiedziała Aldona Urbanek z JSW Szkolenie i Górnictwo.

Partnerami wydarzenia była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Główny Instytut Górnictwa, Przemysłowa Akademia Rozwoju oraz JSW Nowe Projekty SA. Patronat honorowy nad konferencją objął rektor AGH prof. Jerzy Lis oraz prezes JSW Tomasz Cudny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.