Górnictwo: Kompania Węglowa ma nowego prezesa

1418820879 sedzikowski krzysztof 02 arc kwsa

fot: ARC/KWSA

Krzysztof Sędzikowski stanowisko prezesa Kompanii Węglowej obejmie 13 grudnia br.

fot: ARC/KWSA

Tomasz Głogowski z Biura Komunikacji Korporacyjnej Kompanii Węglowej przekazał portalowi górniczemu komunikat o decyzji rady nadzorczej spółki:

"Rada Nadzorcza Kompanii Węglowej S.A po przeprowadzeniu 12 grudnia 2014 r., postępowania konkursowego powołała Krzysztofa Sędzikowskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Kompanii Węglowej S.A z dniem 13 grudnia 2014 roku.".

Stanowisko prezesa Kompanii Węglowej obejmie 13 grudnia br. Od tygodnia Sędzikowski pełnił obowiązki prezesa KW jako oddelegowany członek jej rady nadzorczej. Nowy prezes Kompanii kierował wcześniej m.in. takimi spółkami, jak: KGHM Polska Miedź, Boryszew SA i Impexmetal SA, a w latach 2004-2010 - CTL Logistics. Zasiadał też w radach nadzorczych kilku polskich spółek.

Przypomnijmy, że 21 listopada br. rada odwołała wcześniejszego prezesa Mirosława Tarasa. Kilka dni później ogłosiła konkurs na jego następcę. Otwarcie zgłoszeń, a także rozmowy kwalifikacyjne, miały miejsce w piątek (12 grudnia).

W poniedziałek o postępowanie konkursowe w KW był pytany wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Akcentował wówczas, że wybierany w konkursie nowy prezes musi spełniać wymogi merytoryczne. Sędzikowskiego nazwał "jednym z wybitniejszych menedżerów, który współtworzył procesy restrukturyzacji skomplikowanych (...) organizmów gospodarczych".

Krzysztof Sędzikowski zasiadł w radzie nadzorczej Kompanii kilka dni po odwołaniu ze stanowiska prezesa Mirosława Tarasa. Walne zgromadzenie KW dokonało wtedy zmian w składzie rady - jej nową przewodniczącą została Małgorzata Dec-Kruczkowska. Dotychczasowy przewodniczący Marian Turek pozostał członkiem rady. Walne zgromadzenie odwołało też z jej składu Klemensa Ścierskiego i Ryszarda Borowieckiego, a powołało Sędzikowskiego.

Kompania Węglowa zatrudnia 47 tys. osób. Należy do niej 14 kopalń o łącznej zdolności wydobywczej 34 mln ton węgla rocznie oraz pięć specjalistycznych jednostek organizacyjnych. Spółka ma też akcje i udziały w 16 spółkach prawa handlowego, w tym w 14 podmiotach zależnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.