Górnictwo: Kompania sfinalizowała emisję obligacji

fot: Maciej Dorosiński

Rozmowy z kandydatami rada przeprowadzić ma w dniach 15 i 16 listopada

fot: Maciej Dorosiński

Kompania Węglowa (KW) sfinalizowała w czwartek (31 października) emisję obligacji średnioterminowych wartości 1,23 mld zł. Większa część tej kwoty została przeznaczona na wykup wcześniejszych, krótkoterminowych obligacji. Pozostałe ponad 0,5 mld zł wpłynęło do spółki.

- Dziś doszło do emisji obligacji średnioterminowych o łącznej wartości 1 mld 230 mln zł, przy jednoczesnym wykupie obligacji krótkoterminowych o wartości 700 mln zł - poinformował w czwartek rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Wykup obligacji następować będzie w transzach, a termin ostatecznej spłaty przypada w czerwcu 2018 r.

Sfinalizowanie emisji było możliwe po notarialnym ustanowieniu zastawów zabezpieczających program emisji. Wcześniej na takie zastawy musiały zgodzić się ministerstwa gospodarki i Skarbu Państwa.

Jak powiedział w miniony poniedziałek wiceprezes Kompanii Marek Uszko, koordynujący prace zarządu spółki, w przyszłości program obligacji może być powiększony do kwoty 1,5 mld zł, jeżeli do transakcji przystąpiłby kolejny bank.

W skład konsorcjum gwarantów emisji wchodzą obecnie: Bank Zachodni WBK (pełniący rolę agenta emisji), BNP Paribas Bank Polska, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Bank Gospodarstwa Krajowego, Alior Bank oraz katowicka spółka Węglokoks - eksporter węgla, który już wcześniej wniósł do Kompanii przedpłatę za węgiel przeznaczony na eksport.

Celem emisji, oprócz wykupu wartych 700 mln zł poprzednich obligacji (wyemitowanych 7 lutego br.), jest finansowanie bieżącej działalności gospodarczej Kompanii Węglowej, w tym finansowanie nakładów inwestycyjnych i kapitału obrotowego.

Według zarządu spółki, emisja obligacji ma być pierwszym krokiem do stabilizacji struktury finansowania spółki, która w 2015 r. chciałaby odzyskać rentowność na poziomie operacyjnym. Firma liczy na poprawę płynności finansowej w najbliższych miesiącach.

Obecnie zarząd spółki przygotowuje program restrukturyzacji do 2020 roku. Ma on być odpowiedzią na pogorszenie sytuacji rynkowej - spadek cen węgla oraz zmniejszenie popytu na ten surowiec. Projekt wstępnie zakłada m.in. łączenie kopalń (z 15 miałoby pozostać 8), zmniejszenie kosztów pracy i redukcję zatrudnienia w administracji. Program ma być gotowy 19 listopada, a rada nadzorcza chce go przyjąć do końca roku. Wcześniej rada odrzuciła dwie poprzednie wersje programu naprawczego.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie, o zdolności wydobywczej do 40 mln ton węgla rocznie. Zatrudnia ok. 57 tys. osób w 15 kopalniach.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.