Górnictwo: Kompania podsumuje polsko-japoński projekt

fot: Maciej Dorosiński

W ramach projektu w kopalniach Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice oraz Sośnica-Makoszowy ruch Sośnica oddano do eksploatacji instalacje do spalania metanu oraz agregaty prądotwórcze

fot: Maciej Dorosiński

W najbliższy piątek (10 maja) Kompania Węglowa oraz japońska firma The Chugoku Electric Power podsumują projekt "Utylizacja metanu z kopalń i generowanie jednostek ERU" - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę.

Spółki we wrześniu 2009 r. zawarły umowę kupna sprzedaży jednostek redukcji emisji (ERU). Obowiązywała ona do 31 grudnia 2012 r. i w czasie jej obowiązywania wygenerowano ok. 440 tys. jednostek ERU za ok. 15 mln złotych.

Przy realizacji umowy skorzystano z jednego z mechanizmów Protokołu z Kioto - "Projektu Wspólnych Wdrożeń". Obejmował on oddanie do eksploatacji instalacji do spalania metanu oraz agregatów prądotwórczych, które umożliwiły utylizację i zagospodarowanie gazu ujmowanego systemami odmetanowania w kopalniach Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice oraz Sośnica-Makoszowy ruch Sośnica.

Japoński partner Kompanii firma Chugoku Electric Power Co. jest koncernem energetycznym, który zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej do ponad 5,2 milionów odbiorców indywidualnych i przemysłowych w regionie zachodniej Japonii. Moc produkcyjna, jaką dysponuje spółka to około 12200 MW w 65 procentach wytwarzanych w tradycyjnych elektrowniach węglowych.

Poza Kompanią i firmą Chugoku Electric Power Co., w przedsięwzięcie zaangażowany był także Główny Instytut Górnictwa, który wspierał projekt od strony naukowo-technicznej.

Po zakończeniu umowy prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska przekazała list do Tomohide Karita, prezesa Chugoku Electric Power, w którym zawarte były wyrazy uszanowania i podziękowania za dotychczasową współpracę. Prezes KW wyraziła także nadzieję, że zakończony wspólny projekt związany z utylizacją metanu stworzył solidny fundament do dalszych biznesowych kontaktów pomiędzy firmami. Wyrażone zostało uznanie dla profesjonalizmu wszystkich zaangażowanych w ten projekt pracowników. Osiągnięty sukces jest wkładem Polski i Japonii w staraniach o poprawę środowiska na Ziemi.

Metan jest zaliczany do gazów o znacznie silniejszym, niekorzystnym oddziaływaniu na środowisko od dwutlenku węgla. Jego wskaźnik efektu cieplarnianego jest 21 razy większy niż w przypadku dwutlenku węgla. Spalanie metanu skutkuje zmniejszeniem efektu cieplarnianego, co więcej, zgodnie z zapisami Projektu Wspólnych Wdrożeń utylizacja metanu poprzez spalanie może generować jednostki zredukowanej emisji ERU, które mogą być przedmiotem handlu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.