Górnictwo: KKSM wnioskują o zaległe pieniądze

1404105486 kksm2

fot: DSS

KKSM SA prowadzą odkrywkową eksploatację złóż surowców skalnych takich jak: dolomity, wapienie oraz piaski

fot: DSS

W czwartek (17 lipca) Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych złożyły w warszawskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosek o wypłatę środków za kruszywa dostarczone na budowę autostrady A2 - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Złożenie wniosku było możliwe dzięki wejściu w życie nowelizacji tzw. specustawy drogowej.

- Spółka spełnia wszystkie wymagania formalne, wniosek jest kompletny, dlatego też liczymy, że zostanie on rozpatrzony bardzo szybko i środki wpłyną na konto KKSM. Zdecydowaną większość z nich zamierzamy przeznaczyć na spłatę wierzycieli, tak więc mamy nadzieję, że będzie to ostateczny argument, który przekona ich do głosowania za układem. Zwłaszcza, że jak wynika z analiz prawnych, które posiadamy, jedynie zawarcie układu umożliwi spółce otrzymanie tych środków i dysponowanie nimi - wyjaśnia Rafał Abratański, prezes KKSM.

W czwartek do centrali Grupy Santander w Hiszpanii został wysłany, przetłumaczony na język hiszpański, list otwarty przygotowany przez dwa działające w KKSM związki zawodowe - NSZZ Solidarność oraz Budowalni. Wersja w języku polskim trafiła natomiast do głównej siedziby BZ WBK. Pod listem otwartym podpisało się 250 pracowników spółki.

"To Bank Zachodni WBK i Grupa Santander - jako największy wierzyciel KKSM - zadecyduje czy Firma, która dzięki ogromnej determinacji i wysiłkowi pracowników wychodzi z problemów finansowych, w jakich znalazła się nie ze swojej winy, będzie nadal istnieć" - czytamy w liście, w którym pracownicy przypominają, że firma ma 140-letnią historię. 

"W związku z tym w imieniu 315 pracowników zatrudnionych w KKSM SA, ich rodzin oraz firm współpracujących apelujemy do władz Banku Zachodniego WBK i Grupy Santander    o przystąpienie do porozumienia układowego. Nie pozwólmy zaprzepaścić dorobku 140 lat trwania KKSM oraz przyszłości osób z nią związanych - są zbyt cenne, aby je pogrzebać jedną decyzją. Przy jej podejmowaniu proszę pamiętać, że KKSM to nie tylko liczby w sprawozdaniach finansowych, ale także setki rodzin, których los zależy od dalszego funkcjonowania Spółki" - argumentują zatrudnieni w spółce i podkreślają, że że podpisanie porozumienia układowego jest najlepszym rozwiązaniem, zarówno dla KKSM, jak i wierzycieli.

Pełna treść listu znajduje się pod tym linkiem

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.