Górnictwo: KKSM składa wniosek o wypłatę należnych środków

1389592256 dss kruszywa

fot: DSS

Grupa eksploatuje 4 złoża wysokiej jakości amfibolitu, migmatytu i dolomitu, których udokumentowane zasoby wynoszą ponad 385 mln ton

fot: DSS

W wtorek (15 lipca) w Dzienniku Ustaw RP opublikowana została ustawa zmieniająca zasady spłaty przedsiębiorców, którzy nie otrzymali zapłaty za swoje usługi i materiały wykorzystane przy budowie autostrad i dróg ekspresowych. Dzięki znowelizowanym przepisom ustawy Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, spółka należąca do Grupy DSS, ma szansę na odzyskanie co najmniej 25 mln zł - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe firmy.

- Są to środki, które należą się spółce za kruszywo dostarczone na budowę autostrady A2. Wniosek do GDDKiA składamy w najbliższych dniach i liczymy, że zostanie on rozpatrzony w ekspresowym tempie, a pieniądze wpłyną wkrótce na kontro KKSM. Oczywiście w dalszym ciągu mamy nadzieję, że w późniejszym terminie uda nam się odzyskać pozostałe należne Spółce środki - mówi Rafał Abratański, prezes zarządu KKSM i DSS

Pieniądze, które wpłyną do KKSM zostaną wykorzystane częściowo na wcześniejszą spłatę wierzycieli, a częściowo zasilą kapitał obrotowy.

- Podkreślić należy, iż tylko w przypadku zawarcia układu KKSM będzie mogła otrzymać te środki. Jest to więc kolejny, bardzo mocny, argument za układem - dodaje Abratański.

W związku z nowelizacją specustawy oraz toczącymi się negocjacjami z BZ WBK Zarząd KKSM w porozumieniu z Bankiem złożył do Sądu wniosek o przesunięcie zgromadzenia wierzycieli, które ma decydować o dalszych losach spółki, na 20 sierpnia br.

- W ostatnich dniach obserwujemy spory wzrost aktywności Banku, co jest dobrym sygnałem. Pomijając podstawy formalne wniosku, istotnym jest, że potrzebujemy nieco więcej czasu na wypracowanie optymalnych rozwiązań dla Spółki i wierzycieli. Liczymy, że Sąd w Kielcach, tak jak poprzednio przychylił się do utrzymania opcji układowej, tak i tym razem przychyli się do naszego wniosku i da nam więcej czasu na to, aby mogło dojść do układu - podsumowuje Rafał Abratański.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.