Górnictwo: KHW świętował w Galerii Szyb Wilson

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Metropolita katowicki, wraz z prezydentem Uszokiem oraz Kamilem Durczokiem otrzymali z rąk prezesa KHW honorowe szpady górnicze

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+78 Zobacz galerię

Galeria
(81 zdjęć)

Odznaczenia, honorowe szpady i stopnie górnicze przyznano podczas uroczystej akademii barbórkowej Katowickiego Holdingu Węglowego i Kopalni Wieczorek, którą zorganizowano w Galerii Szyb Wilson w Katowicach, w sobotę (29 listopada). Podczas uroczystości nie zabrakło też słów nt. kondycji i przyszłości spółki oraz całej branży górniczej.

Sobotnia akademia była pierwszą tego typu uroczystością po zmianach, jakie zaszły na stanowiskach szefów zarówno KHW, jak i właśnie Wieczorka (przypomnijmy - poprzedni dyrektor Wieczorka Marek Pieszczek kieruje teraz kopalnią Mysłowice-Wesoła. W Wieczorku zastąpił go Jarosław Jamrozy, wcześniejszy naczelny inżynier tej kopalni).

- Region Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego od dziesięcioleci stanowił i stanowi gospodarczy sens Polski. To daniny i podatki odprowadzane z tego regionu do budżetu centralnego stanowią jego znaczącą część. W produkcie krajowym brutto to blisko 14 proc. (...) Obecny kryzys w branży górniczej dotyczy przyszłości węgla w ogóle, w Europie. Powstaje pytanie quo vadis energetyko europejska bez węgla? Chętnie powtarza się argumenty antywęglowe, że ten polski jest zbyt drogi, niebezpieczny w wydobyciu, niszczący środowisko... czy to prawdziwy obraz o ciężkiej górniczej pracy? W tej sytuacji przed kierowanym przeze mnie zarządem spółki stoi podstawowe zadanie: opracowanie i zrealizowanie optymalnych rozwiązań dla dalszego funkcjonowania firmy, możliwie najmniej dotkliwego dla załogi. Liczę na aktywne wsparcie ze strony kierownictw kopalń, strony społecznej i zrozumienia przemian ze strony pracowników - podkreślił w swoim wystąpieniu prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk.

Wśród przybyłych do Wilsona gości byli m.in. arcybiskup, metropolita katowicki Wiktor Skworc, prezydent Katowic Piotr Uszok oraz wicewojewoda śląski Andrzej Pilot.

- O górnikach myślimy nie tylko przy okazji ich święta. Moja modlitwa i modlitwa kościoła na Śląsku towarzyszy wam każdego dnia. Żeby każda szychta była szczęśliwa, żeby szczęśliwe były wasze rodziny, żeby piękna tradycja, która przez wieki się tutaj kształtowała była przekazywana kolejnym pokoleniom, chociaż w innych kontekstach, które zmieniają się i wymuszane są przez rzeczywistość globalnego świata - zwrócił się do zebranych abp Skworc.

Metropolita katowicki, wraz z prezydentem Uszokiem oraz Kamilem Durczokiem, który także świętował w Wilsonie wraz z górnikami, zostali uhonorowani przez prezesa Holdingu w sposób niezwykły. Otrzymali oni z jego rąk honorowe szpady górnicze. Ceremonię tą poprzedziło przyznanie odznaczeń państwowych oraz zakładowych: m.in. odznak zasłużonych dla górnictwa RP, złotych oraz srebrnych i brązowych medali za długoletnią służbę.

Po części oficjalnej, przy tradycyjnym obiedzie, zebrani w nikiszowieckiej galerii goście wysłuchali występu kopalnianej orkiestry.

W galerii: Akademia Barbórkowa KHW i Kopalni Wieczorek, Katowice, 29 listopada 2014 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.