Górnictwo: Kazimierz-Juliusz - dwanaście lat bez wypadku śmiertelnego

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kopalnia Kazimierz Juliusz jest zakładem małym o trudnym warunkach górniczych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Ostatnia kopalnia w Zagłębiu Dąbrowskim, sosnowiecki Kazimierz-Juliusz, pobiła rekord w polskim górnictwie. Ostatni raz do śmiertelnego wypadku doszło tu przed 12 laty! Tym samym ta kopalnia zdetronizowała poprzedniego lidera w tym względzie - kopalnię Janina, 8 lat bez wypadku śmiertelnego.

Liderów bezpiecznej pracy wskazują wymierzalne kryteria, na których opiera się konkurs "Bezpieczna Kopalnia". Organizują go: Wyższy Urząd Górniczy, Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. Wacława Cybulskiego oraz Szkoła Eksploatacji Podziemnej. W konkursie "oceniane i porównywane są wskaźniki bezpieczeństwa pracy w 31 kopalniach wydobywających węgiel kamienny oraz trzech eksploatujących złoża rudy miedzi".

Główne kryteria rankingowego sita to: trzy kolejne lata bez wypadków śmiertelnych,  liczba wypadków lekkich, liczba kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu oraz występujące zagrożenia naturalne, liczebność załogi i wielkość wydobycia w bieżącym roku.

- Kopalnia Kazimierz Juliusz nie znalazła się wśród liderów ponieważ miała słabsze niż zwycięzcy wskaźniki obrazujące wypadkowość ogółem, w tym liczbę wypadków lekkich. Jest zakładem małym o trudnym warunkach górniczych. Doceniamy wysiłki sosnowieckiej załogi w utrzymaniu standardów bezpieczeństwa i to przy nie spotykanych w innych kopalniach systemach wydobycia. Zasłużyli na najwyższe uznanie, choć do miejsca na tak zwanym pudle zabrakło im kilka punktów - wyjaśnia Mirosław Koziura, wiceprezes wykonujący obowiązki prezesa WUG

W tym roku wszystkie miejsca na podium za wyniki uzyskane w 2013 r. przypadły kopalniom należącym do Kompanii Węglowej SA. Nagrody laureatom wręczono 27 lutego br. w Krakowie, podczas gali Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Teatrze im J. Słowackiego w Krakowie. Wielka Kapituła Konkursu w kategorii "kopalnia węgla kamiennego" I miejsce przyznała ex aequo kopalniom: Jankowice i Brzeszcze. II miejsce zajął Bolesław Śmiały. Na III miejsca ex aequo sklasyfikowano kopalnie: Piast oraz Ziemowit.

- Jurorzy, po raz drugi, po ośmioletniej przerwie, uhonorowali malejącą liczbę wypadków śmiertelnych przy pracy w kopalniach rud miedzi, przyznając wyróżnienie dla O/ZG Lubin KGHM Polska Miedź SA (podobnie jak w 2013 r.) - informuje Jolanta Talarczyk, rzeczniczka WUG.

W branży górniczej najwięcej niebezpiecznych zdarzeń występuję w kopalniach węgla kamiennego. Dlatego w wieloletniej strategii nadzoru górniczego zakładano, że wskaźnik wypadkowości (liczba wypadków w przeliczeniu na liczbę zatrudnionych) będzie malał o pięć procent rocznie. W ubiegłym roku według wyliczeń WUG jest na poziomie 0,19. To już czwarty rok z z kolei, gdy odnotowywany jest w tym zakresie postęp.

- Oczekiwaliśmy zmniejszenia liczby wypadków o 25 procent, a uzyskaliśmy 31,8 procent. Taki wynik cieszy, m.in. w kontekście naszej dorocznej 16. już konferencji "Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie". Na efekty w zakresie bhp pracuje się przez kilka lat. To nie są spektakularne wyczyny. Lepsze wskaźniki wypadkowości wynikają nie tylko ze zmiany mentalności kierownictwa kopalń i samych górników. Zachowanie ludzi było wzmocnione sprzyjającymi bezpieczeństwu inwestycjami, lepszą organizacji pracy i większą konsekwencja i sprawnością działania kopalnianego nadzoru - podkreśla wiceprezes Koziura.

Z analizy 19-letnich werdyktów Wielkiej Kapituły Konkursu wynika, że na symbolicznym pudle zwycięzców najczęściej znajdowała się załoga kopalni Kazimierz-Juliusz, która siedmiokrotnie plasowała się na trzecim miejscu. Do grona medalistów w wyścigu bezpieczeństwa sześć razy wchodziła kopalnia Bolesław Śmiały (dwa razy zajęła II miejsce, czterokrotnie III lokatę). Pięciokrotnie wśród najbezpieczniejszych zakładów górniczych byli reprezentanci kopalni Pokój (dwa razy - I miejsce, raz - II, i dwa razy - III). Czterokrotnie wśród liderów BHP byli przedstawiciele kopalń: "Jankowice" (czterokrotnie - I miejsce), Ziemowit (dwa razy -I miejsce, raz - II i raz - III), Brzeszcze (raz - I miejsce, dwa razy - II i raz III miejsce).

Za rok odbędzie się jubileuszowa - 20 edycja Konkursu "Bezpieczna Kopalnia". Możliwe, że pojawią się nowi liderzy...

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.