Górnictwo: Kapituła Górniczego Sukcesu Roku przyznała nagrody i wyróżnienia

fot: ARC/JSW

Kapituła Górniczego Sukcesu Roku doceniła m.in. wkład dr. inż. Artura Dyczko w organizację akcji honorowego krwiodawstwa i oddawania osocza przez ozdrowieńców dla chorujących na COVID-19

fot: ARC/JSW

Dr inż. Artur Dyczko, zastępca prezesa ds. technicznych i operacyjnych Jastrzębskiej Spółki Węglowej został uhonorowany tytułem „Osobowości Roku”. Laureat jest jednocześnie prezesem Fundacji JSW SA oraz szefem sztabu kryzysowego Spółki.

Kapituła Górniczego Sukcesu Roku, która nadała to wyróżnienie, doceniła szczególny wkład dr. inż. Artura Dyczko w utrzymaniu produkcji w kopalniach JSW SA i perfekcyjne kierowanie sztabem kryzysowym, koordynującym działania produkcyjne i profilaktyczne w czasie pandemii. Wyraziła też uznanie laureatowi za olbrzymie zaangażowanie w działania Fundacji JSW, dzięki którym służba zdrowia w regionie uzyskała niebagatelne wsparcie finansowe oraz za organizację akcji honorowego krwiodawstwa i oddawania osocza przez ozdrowieńców dla chorujących na COVID-19.

Celem konkursu Górniczy Sukces Roku jest promocja i popularyzacja przedsięwzięć na rzecz innowacyjności oraz rozwoju polskiego górnictwa podziemnego, osobowości o szczególnym dla niego znaczeniu oraz działań proekologicznych. Przeprowadzany jest w trzech kategoriach - ,,Innowacyjność”, ,,Ekologia” oraz ,,Osobowość Roku”.

W kategorii ,,Innowacyjność” Kapituła przyznała dwie równorzędne nagrody. Otrzymali je Lubelski Węgiel Bogdanka za: „Optymalizację technologiczno-organizacyjną eksploatacji ściany o wybiegu 7100 m” oraz Becker-Warkop za: „Ciągnik akumulatorowy typu CA-190 z ognioszczelną baterią litową typu VOLTER”. Wyróżnieniami uhonorowała Famur za: „Autorski automatyczny kompleks ścianowy” oraz Fabrykę Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING za: „Łańcuch ogniwowy górniczy płaski wysokowytrzymały FASING 56x187”.

Główny Instytut Górnictwa w kategorii ,,Ekologia” za swoje dokonania został uhonorowany dwukrotnie. Nagroda została przyznana za: „Metodę oceny zagrożenia zawodnieniami terenów górniczych”, a wyróżnienie za: „Opracowanie i wykorzystanie materiałów na bazie UPS do zastosowań na terenach zdegradowanych działalnością górniczą”.

Decyzję o nagrodach i wyróżnieniach zapadły 4 marca podczas posiedzenia Kapituły Górniczego Sukcesu Roku w Górniczej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Katowicach. W skład tego gremium wchodzą m.in. profesorowie: Piotr Czaja, Józef Dubiński, Monika Hardygóra, Franciszek Plewa, Krystian Probierz, Stanisław Prusek oraz dr hab. inż. Jacek Sobczyk, prof. nadzw. IGSMiE PAN, dr inż. Andrzej Tor, dr inż. Jerzy Kicki, a także Janusz Olszowski, Henryk Paszcza, Jarosław Zagórowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.