Górnictwo: JSW zwiększyła udział węgla koksowego w produkcji do blisko 80 procent

1571661690 szczygliwce sciana arckwk kwk knurow szczyglowice

fot: arc/knurów-szczygłowice

Zdaniem geologów ściany w kopalni Knurów-Szczygłowice będą miały spore gabaryty

fot: arc/knurów-szczygłowice

- W minionym roku Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększyła udział węgla koksowego w produkcji do blisko 80 proc. wobec 71 proc. rok wcześniej. W drugim półroczu udało się przyspieszyć roboty przygotowawcze i częściowo odrobić spowodowane pandemią ubytki w wydobyciu - wynika z danych spółki.

- Wszystko wskazuje na to, że skończyliśmy ubiegły rok z wydobyciem 14,4 mln ton węgla netto, to jest ponad 100 tys. ton więcej niż zaplanowaliśmy we wrześniu, aktualizując plan techniczno-ekonomiczny na 2020 po przejściu pierwszej fali pandemii - poinformował w piątek wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko.

Rok wcześniej kopalnie JSW wydobyły 14,8 mln ton węgla, z czego 71 proc. stanowił węgiel koksowy, w którym specjalizuje się JSW. W 2020 r. udział węgla koksowego zauważalnie wzrósł. - Blisko 80 proc. wydobytego w ubiegłym roku węgla stanowił węgiel do celów koksowniczych; to cieszy nas najbardziej - podkreślił wiceprezes.

Zgodnie z obowiązującą strategią JSW, w kolejnych latach udział węgla koksowego ma wzrosnąć do co najmniej 85 proc. W minionych tygodniach w spółce pracował specjalny zespół, który przygotował model jej funkcjonowania w kierunku produkcji 100 proc. węgla koksowego - oszacowano, że osiągnięcie tego celu jest możliwe około 2031 r. Wiceprezes Dyczko podkreślił, że już obecnie kopalnie JSW nie prowadzą eksploatacji węgla energetycznego, a wszystkie eksploatowane pokłady to węgiel koksowy o różnych parametrach jakościowych.

- Najwyższej jakości węgiel koksowy produkowany jest w kopalniach Pniówek i Borynia-Zofiówka, będzie też wydobywany w kopalni Jastrzębie-Bzie po udostępnieniu tam pierwszego pokładu. W kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice eksploatowany jest węgiel koksowy o niższych parametrach, stąd - aby zwiększyć uzysk tego rodzaju surowca - kończone są tam inwestycje w zakładach przeróbki mechanicznej węgla - wyjaśnił Artur Dyczko.

- Po zmianie modelu funkcjonowania kopalń Budryk i Knurów-Szczygłowie oraz przeprowadzeniu niezbędnych inwestycji odtworzeniowych i rozwojowych w zakładach przeróbczych naszych kopalń, od 2031 r. JSW będzie produkować głównie węgiel koksujący - zadeklarował wiceprezes.

Dyczko ocenił, że mimo trudności spowodowanych pandemią, spółce udało się w minionym roku zapewnić odpowiedni poziom robót przygotowawczych, dzięki czemu zabezpieczono fronty wydobywcze, gwarantujące odpowiedni poziom produkcji węgla w roku 2021.

- 2020 rok zakończyliśmy wykonaniem blisko 73 km wyrobisk korytarzowych, z czego nasi pracownicy wykonali blisko 62 km, a firmy obce 11 km. W skali roku wskaźnik natężenia robót korytarzowych w jastrzębskich kopalniach przekroczył 5 metrów bieżących na tysiąc ton - to zadowalający poziom, zapewniający naszym kopalniom niezbędne fronty eksploatacyjne - skomentował wiceprezes.

Spowodowane pandemią straty w wydobyciu i robotach korytarzowych były - jak ocenił Dyczko - sukcesywnie odrabiane w drugim półroczu. - Niemniej pierwsze dwa kwartały 2021 nadal będą pod znakiem "odrabiania metrów" (robót przygotowawczych - PAP). Musimy ten okres dobrze i efektywnie przepracować, by zapewnić sobie rekordowy poziom wydobycia w drugim półroczu- powiedział.

Innym kluczowym dla kondycji JSW parametrem jest poziom cen węgla koksowego, które od początku drugiego kwartału - z małymi wyjątkami - oscylowały powyżej 100 dol. za tonę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.