Górnictwo: JSW w trzecim kwartale na plusie

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Pracownicy JSW otrzymają w tym roku jednorazowy bonus, w miejsce nagrody z zysku. Jego wysokość jest obecnie przedmiotem rozmów ze stroną społeczną.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła wyniki za trzeci kwartał 2014 r. Z zaprezentowanych danych wynika, że jej przychody wzrosły wobec poprzedniego kwartału o 13 proc.

Grupa Kapitałowa JSW od lipca do września 2014 r. wyprodukowała ponad 3,9 mln t węgla, czyli blisko 60 proc. więcej niż kwartał wcześniej, na co złożyło się przezwyciężenie problemów geologicznych i przejęcie od sierpnia kopalni Knurów-Szczygłowice. Dzięki wyższej produkcji wyraźnie spadły jednostkowe koszty wydobycia, znacząco w ujęciu kwartał do kwartału wzrosła także sprzedaż węgla. Ceny węgla tak koksowego, jak i do celów energetycznych, pozostały w trzecim kwartale na niezmiennym poziomie, ceny koksu nieznacznie spadły.

W odróżnieniu od drugiego kwartału zakończonego stratą Grupa zanotowała dodatni wynik finansowy wynoszący prawie 39 mln zł.

Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (czyli EBITDA) wyniósł w trzecim kwartale 375 mln zł, wobec ujemnej EBITDA w wysokości 14 mln zł kwartał wcześniej. Do tak mocnej poprawy tego wskaźnika przyczyniły się dwa główne czynniki - oczekiwany wzrost wolumenu sprzedanego węgla oraz księgowy zysk na okazjonalnym nabyciu kopalni Knurów-Szczygłowice.

W III kwartale rosło systematycznie wydobycie węgla. W porównaniu z drugim kwartałem, kiedy ze względu na nawarstwienie się wyjątkowo niekorzystnych warunków geologicznych, dobowe wydobycie było na niskim poziomie, obecnie osiągnęło już satysfakcjonujący poziom. We wrześniu wydobycie dobowe przekroczyło 55 tys. t. (71 tys. t razem z kopalnią Knurów Szczygłowice). Wzrosła o ponad 38 proc. kwartał do kwartału sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych. Mimo utrzymujących się niskich cen na świecie wzrosły przychody Grupy ze sprzedaży węgla, a spółce udało się utrzymać średnią cenę sprzedaży węgla na podobnym poziomie jak w II kwartale.

W segmencie koksowym wolumen sprzedaży koksu zwiększył się w trzecim kwartale o 1 proc. w porównaniu z drugim kwartałem 2014 r. Ceny koksu spadły jednak o prawie 2 proc., co w głównej mierze przyczyniło się do niższych o 2 proc. przychodów w tym segmencie. Niemniej EBITDA tego obszaru działalności JSW nieznacznie się poprawiła.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.