Górnictwo: JSW uruchomiła stronę poświęconą metanowi i jego wykorzystaniu

fot: Maciej Dorosiński

Sól jest wytwarzana w oparciu o solanki uwalniane z górotworu w trakcie prowadzenia robót górniczych w kopalni Budryk (na zdjęciu) oraz z solanek gromadzących się w wyrobiskach byłej kopalni Dębieńsko

fot: Maciej Dorosiński

Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła specjalną stronę internetową poświęconą metanowi i jego gospodarczemu wykorzystaniu w zakładach spółki. Należy wspomnieć, że 2019 r. W kopalniach JSW ujęto 131,7 mln m sześc. tego gazu z czego gospodarczo wykorzystano 76,9 mln m sześc. Spółka do 2022 r. planuje w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice zrealizować inwestycje, które pozwolą na ograniczenie emisji metanu do atmosfery łącznie o 80 mln m sześc.

„Informacje, które można znaleźć na stronie dotyczą działań podejmowanych przez JSW w celu redukcji emisji metanu do atmosfery” – informuje biuro prasowe JSW.

Witryna skierowana jest do osób decyzyjnych oraz opiniotwórczych zarówno w Polsce, jak i w Europie zajmujących się problematyką redukcji emisji metanu. Wszyscy zainteresowani dobrymi praktykami w obszarze odmetanowania i gospodarczego wykorzystania metanu znajdą na stronie wiele przydatnych informacji, które dotyczą m.in. rozwoju technologii odmetanowania i gospodarczego wykorzystania metanu stosowanych w JSW SA.

Metan wydziela się przy eksploatacji węgla i stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń naturalnych. Jego potencjał cieplarniany jest 28 razy większy od dwutlenku węgla. Z tego też powodu odmetanowanie i gospodarcze wykorzystanie ujętego gazu to ekonomicznie uzasadniona inwestycja w bezpieczeństwo i ekologię.

Od 2019 r. w JSW działa Biuro Odmetanowania i Zarządzania Mediami Energetycznymi. Tym samym połączono odmetanowanie oraz gospodarcze wykorzystanie metanu.

Obecnie trwa budowa własnych struktur. W każdym zakładzie górniczym utworzono oddziały odmetanowania, w których ogółem znalazło zatrudnienie ponad 200 osób. Służby kopalni przejęły obsługę i serwis stacji odmetanowania oraz nadzór i regulację nad głównymi rurociągami i ujęciami metanu w wyrobiskach podziemnych. Głównym zadaniem powołanych oddziałów jest zwiększenie ujęcia metanu systemem odmetanowania, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa pracującej na dole załogi oraz zmniejszenie emisji metanu do atmosfery.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.