Górnictwo: JSW przyspiesza prace przy budowie kopalni Bzie

fot: Maciej Dorosiński

Według szacunków JSW, w obu częściach złoża Bzie Dębina znajduje się ponad 177 mln ton operatywnych zasobów węgla

fot: Maciej Dorosiński

Jastrzębska Spółka Węglowa przyspieszyła prace zmierzające do rozpoczęcia wydobycia węgla koksowego w nowo budowanej kopalni Bzie. Dzięki skierowaniu tam dodatkowych brygad, w tym roku wydrążonych będzie ok. 900 m wyrobisk więcej niż planowano, a prace skrócą się nawet o pięć miesięcy.

Udostępnienie pierwszej z dwóch części złoża Bzie-Dębina to dla JSW strategiczna inwestycja, która pozwoli na zwiększenie wydobycia węgla koksowego o najlepszych parametrach. Uruchomienie pierwszej ściany wydobywczej w tym rejonie planuje się na Barbórkę 2021 r., a kolejnej - około pół roku później. By rozpocząć wydobycie, trzeba jeszcze wydrążyć ok. 2,7 km wyrobisk i przygotować ściany. Spółka zdecydowała o przyspieszeniu prac.

- W celu zapewnienia odpowiedniego tempa prowadzonych robót drążeniowych, niezbędnych do uzyskania wymaganej infrastruktury, dokonano alokacji brygad przodkowych z Ruchu Jastrzębie. Pracownicy zostali skierowani do prowadzenia prac związanych z drążeniem tzw. wyrobisk kapitalnych - powiedział we wtorek PAP wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko.

Udostępnianiem nowych złóż w strukturze JSW zajmuje się kopalnia Jastrzębie-Bzie, złożona z wygaszanej stopniowo części Jastrzębie oraz perspektywicznego Bzia. We wrześniu tego roku w Ruchu Jastrzębie zakończono wykonywanie robót przygotowawczych, co wiąże się ze stopniowym wygaszaniem działalności w tym obszarze górniczym.

- Dzięki temu ok. 270 kolejnych pracowników brygad przodkowych, wraz z zabezpieczeniem energomaszynowym, zostało skierowanych do prac przy rozcinaniu złoża w obszarze Bzie - wyjaśnił wiceprezes Dyczko. W efekcie w tym roku będzie wydrążone ok. 900 metrów wyrobisk więcej niż zakładał pierwotny plan. Wcześniej wydrążenie ok. 320 m chodników udało się przyspieszyć o pięć miesięcy.

W latach 2019-2022 JSW przeznacza na budowę nowej kopalni ok. 600 mln zł, a do 2033 r. łączne nakłady mogą sięgnąć 3 mld zł. Docelowo kopalnia Bzie ma wydobywać ok. 2 mln ton węgla rocznie.

Według szacunków JSW, w obu częściach złoża Bzie Dębina znajduje się ponad 177 mln ton operatywnych zasobów surowca - to w 95 proc. wysokiej jakości węgiel koksowy o pożądanych parametrach.

Prace związane z udostępnianiem złoża rozpoczęły się w 2007 r. Przełomowym momentem było rozpoczęcie drążenia sięgającego blisko 1,2 km w głąb ziemi szybu. Następnie przygotowano tzw. oczko wentylacyjne, umożliwiając prowadzenie dalszych robót pod ziemią. Dla bezpieczeństwa konieczne jest wykonanie drugiego takiego elementu, by zapewnić prawidłowe przewietrzanie całego rejonu.

Obecnie, równolegle z drążeniem nowych wyrobisk, trwa przygotowanie rejonu podszybia 1110 m pod ziemią do prowadzenia normalnej działalności - zarówno ruchu załogi, jak i transportu materiałów niezbędnych do prawidłowego działania kopalni. Drążone są wyrobiska, kluczowe dla bezpieczeństwa nowej kopalni. Najważniejsze prace w tym zakresie powinny zakończyć się do końca przyszłego roku.

- Uruchomienie wydobycia z pierwszej ściany będzie możliwe po ukończeniu robót drążeniowych prowadzonych obecnie w tym obszarze. Do wykonania pozostało ok. 2,7 km wyrobisk, w tym rozcięcie ściany - poinformował wiceprezes Artur Dyczko.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.