Górnictwo: JSW ciągle liderem wzrostów notowań na świecie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Mimo spodziewanej korekty w dół ceny węgla energetycznego nie powinny spaść poniżej 83 dol./t, a węglowi koksującemu dobrze wróży drożenie samego koksu na świecie - wnioskują analitycy ARP

fot: Jarosław Galusek/ARC

Sektor surowców na świecie wkracza w ostatni kwartał 2017 r. w znacznie lepszej kondycji niż w trzeci. Jednak w ostatnich dwóch tygodniach nieco gorzej poradziły sobie spółki węglowe – odnotowali analitycy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w raporcie serwisu Polski Rynek Węgla, dodając, że w drugiej połowie października większość monitorowanych firm branży zaliczyła spadki. Niezwykle optymistycznie na tym tle wyglądają sukcesy polskich spółek, a zwłaszcza JSW - której wzrosty są ewenementem ostatnich dwóch tygodni na świecie.

Dobre globalne warunki dla surowców wynikają m.in. z dewaluacji dolara USA, która sprzyja zwłaszcza metalom. Ceny ropy naftowej odbiły dzięki okresowemu wstrzymaniu części produkcji z powodu huraganów i dalszych cięć podaży przez producentów z OPEC i spoza kartelu.

W Chinach z kolei zyskiwały metale przemysłowe (co wskazuje na przyspieszenie gospodarcze). W ślad za wzrostem kursu chińskiego juana podążył też popyt. Dodatkowo Chińczycy wykazywali ostatnio wzmożoną troskę o czystość środowiska, co oczywiście zubażało podaż.

- Zwyżki mogą nie być kontynuowane, ponieważ dolar może się zatrzymać, podczas gdy fundamenty okażą się niewystarczająco silne, aby podtrzymać dalszy wzrost, zwłaszcza w przypadku ropy i metali przemysłowych – przestrzegają eksperci ARP.

Na świecie spółki traciły
Niestety w branży węglowej notowania światowych spółek (w stosunku do 6 października) traciły od 0,3 proc. do 4 proc. Taki właśnie maksymalny spadek dotknął China Shenhua Energy Company (CSEC), chińską spółkę, która wycofała się z wydobycia węgla nad Amurem po rosyjskiej stronie rzeki. W projekcie wartym aż 10 mld dol. Przychody giganta w pierwszym półroczu wyniosły 18 mln dol., a węgiel odpowiadał za 68 proc. zysku. Wydobycie CSEC po pół roku sięgnęło 151,7 mln t surowca. Chińczycy mieli zbudować megakopalnię odkrywkową węgla. Ale Pekin zmienił politykę energetyczną i plany zarzucono. Za oficjalną przyczynę Chiny podały nieuzyskanie koncesji do 2040 r. na eksploatację złoża z zasobem 744 mln t węgla. Jednak specjaliści twierdzą, że Pekinowi przestało zależeć na pozyskaniu węgla, bo postanowił, że zmniejszy już w ciągu dekady uzależnienie gospodarki od czarnego paliwa.

Polskie spółki w gronie wielkich wygranych
Na liście przegranych na giełdach są BHP Billiton i Rio Tinto (Australia), Anglo American (Wielka Brytania), Ma'aden (Arabia Saudyjska). Za to znakomicie spisały się polskie spółki górnicze! Lubelski Węgiel Bogdanka utrzymała wynik na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie bez jakichkolwiek strat. KGHM Polska Miedź poprawiła notowanie o 1,5 proc., natomiast liderem okazała się znowu Jastrzębska Spółka Węglowa (z wynikiem lepszym aż o 6,6 proc. w ciągu dwóch tygodni, co jest światowym ewenementem).

Analitycy domów maklerskich rekomendują „kupuj” w stosunku do wszystkich polskich spółek surowcowych. DM BOŚ w raporcie z 15 października 2017 r. podwyższył tzw. cenę docelową dla Bogdanki z 80 do 90 zł, a dla JSW ze 120 do 125 zł.

- W swoim raporcie analitycy napisali, że dostrzegają potencjał wzrostu cen kontraktowych węgla energetycznego na polskim rynku nawet o ponad 10 proc. względem średnich cen w 2017 r. - podkreślają autorzy ARP.

Optymistyczne prognozy maklerów
Przyczyny tak optymistycznych prognoz to wysokie ceny referencyjne węgla energetycznego na świecie, ale przede wszystkim – perturbacje na polskim rynku tego paliwa.

- W wyniku zamknięcia kilku polskich kopalń produkcja węgla moce produkcyjne, a co za tym idzie podaż węgla energetycznego, zostały ograniczone do tego stopnia, że pojawiła się, zdaniem maklerów, konieczność importu węgla – piszą autorzy raportu ARP.

Dodają, że zapasy węgla energetycznego w kraju zmalały do około 2 mln t.

Dom Maklerski BOŚ prognozuje, że za cały 2017 r. JSW wypracuje 2,4 mld zł zysku netto, przy 3,8 mld zł skorygowanej EBITDA i prawie 9 mld zł przychodów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.