Górnictwo: Jesienią premiera filmu o końcu branży

fot: Maciej Dorosiński

NIK zapowiedział kontrolę skuteczności i terminowości wdrażania "Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce"

fot: Maciej Dorosiński

Świat zmienia klimat, klimat zmienia świat – wszyscy jesteśmy częścią tych zmian, ale by konstruktywnie działać, trzeba to najpierw dobrze zrozumieć. Dziennikarski kolektyw Outriders odsłania pierwszy element swojej nowej inicjatywy klimatycznej – film dokumentalny o przemianach górnictwa w Polsce i na świecie. Projektem pokieruje Karolina Baca-Pogorzelska.

- Kiedy Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo, mówi, że wszyscy górnicy są do zwolnienia, my tłumaczymy, co się stanie z 80 tys. ludzi pracującymi w Polsce w tej branży. Kiedy były minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy, że rekompensaty za drogi prąd nie są potrzebne, bo zarabiamy więcej, tłumaczymy, czemu energia elektryczna tyle kosztuje. Gdy minister Piotr Naimski mówi, że prąd jest drogi i będzie droższy, my podpowiemy, czy można oszczędzać. I dlaczego warto. Ale nie będziemy pokazywać końca górnictwa węgla kamiennego tylko w Polsce – informują autorzy filmu w komunikacie nadesłanym do netTG.pl.

- Kilka krajów, kilka kontynentów. Będziemy pod ziemią, na ziemi, nad ziemią, a wszystko po to, by pokazać zarówno te kraje, które już zakończyły eksploatację węgla, jak i te, które są w trakcie tego procesu czy dopiero będą się musiały z nim zmierzyć – mówi Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka Outriders, która koordynuje projekt.

Prace nad realizacją filmu już ruszyły, ale równolegle powstają inne elementy projektu klimatycznego Outriders. Co dwa tygodnie emitowany będzie około półgodzinny podcast podsumowujący bieżące wydarzenia związane z transformacją, nie tylko – ale głównie – energetyczną i mówiący o tym, co wpływa na globalne ocieplenie i jak globalne ocieplenie wpływa na świat.

- Wraz z postępem prac nad filmem ukazywać się będą multimedialne materiały przygotowujące widza do jego obejrzenia. I poszerzające wybrane wątki w sposób interaktywny.

Premiera dokumentu została zaplanowana na jesień tego roku – zapowiadają twórcy.

– To pierwsze tak duże przedsięwzięcie, które realizujemy i pierwszy raz, gdy Outriders opowiada o świecie, ale też mocno o Polsce – mówi Jakub Górnicki, prezes Outriders dodając że będzie tu miejsce zarówno na historię i kulturę, ale i górniczą turystykę. Szczegóły jednak zdradzane będą krok po kroku.

Nie zabraknie również tematyki światowej, bo przecież – jak tłumaczą autorzy - z globalnym ociepleniem mierzą się wszyscy, choć niekoniecznie jeszcze sobie to uświadomili. Za tę część tematów odpowiadać będą Lola García-Ajofrín i Tadeusz Michrowski. Ich materiały będą się ukazywały wymiennie w co drugi czwartek – na zmianę z audycją.

W latach ubiegłych Outriders zajmowało się tematyką klimatyczną, przygotowując takie reportaże jak „W cieniu pożarów” z Brazylii, „Odpowiedź na wylesianie” z Meksyku, „Śmieci bogatych na wysypiskach biednych” z Turcji czy „Deep Breath” poświęcony zanieczyszczeniu powietrza w kilkunastu państwach świata.

Zespół nie wyklucza, że za kilka tygodni przygotuje również coś specjalnego, cyklicznego, dla czytelników copiątkowego magazynu Brief subskrybowanego przez ok. 35 tys. czytelników. Cała nowa sekcja - Outriders Power ruszy sukcesywnie w najbliższych tygodniach.

– Nasze materiały są przygotowywane z dbałością o wszystkie detale, niemniej jednak teraz wyzwanie jest jeszcze większe. Mieszamy style, formy, języki, by nasz przekaz dotyczący poruszania się, nawigowania po kryzysie klimatycznym dotarł do jak najszerszego grona odbiorców w kraju i za granicą – mówi Baca-Pogorzelska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.