Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.89 PLN (-5.48%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.40 PLN (+2.29%)

ORLEN S.A.

132.02 PLN (-0.74%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.83 PLN (+0.84%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.67 PLN (+1.57%)

Enea S.A.

25.00 PLN (+1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.55 PLN (-3.56%)

Złoto

4 770.67 USD (+1.45%)

Srebro

75.04 USD (-0.64%)

Ropa naftowa

101.38 USD (-2.14%)

Gaz ziemny

2.84 USD (-1.46%)

Miedź

5.61 USD (-0.75%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.89 PLN (-5.48%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.40 PLN (+2.29%)

ORLEN S.A.

132.02 PLN (-0.74%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.83 PLN (+0.84%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.67 PLN (+1.57%)

Enea S.A.

25.00 PLN (+1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.55 PLN (-3.56%)

Złoto

4 770.67 USD (+1.45%)

Srebro

75.04 USD (-0.64%)

Ropa naftowa

101.38 USD (-2.14%)

Gaz ziemny

2.84 USD (-1.46%)

Miedź

5.61 USD (-0.75%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Górnictwo: Innowacyjni z kopalni Brzeszcze. Znaleźli nowy sposób na zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów produkcji

Brzeszcze arc

fot: arc/ ZG brzeszcze

Załoga ZG Brzeszcze szybko oswoiła się z nieznaną jej dotąd technologią. Teraz będą mogli pracować bezpieczniej

fot: arc/ ZG brzeszcze

W ZG Brzeszcze wprowadzono nowy sposób wykonania pola transportowego do likwidacji wyposażenia ściany. Dzięki zaangażowaniu załogi i zastosowaniu specjalistycznej maty, znacząco skrócił się czasu przygotowania ścian do likwidacji, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa.

Górnictwo potrzebuje rozwiązań innowacyjnych, pozwalających zwiększyć wydajność i obniżyć koszty produkcji. Doświadczoną i otwartą na nowe rozwiązania załogą może pochwalić się Zakład Górniczy Brzeszcze. To właśnie tam wprowadzono nowy sposób wykonania pola transportowego do likwidacji wyposażenia ściany z zastosowaniem maty, czyli siatki wielkoformatowej o wysokich parametrach antyelektrostatycznych i trudnopalnych z włókien poliestrowych.

Załoga jest dobrze chroniona
Rozwiązanie zastosowane było wcześniej również w innych zakładach górniczych i po przeprowadzonej szczegółowej analizie przez służby ZG Brzeszcze, zostało zaadaptowane do warunków tego zakładu. Metoda zastosowana została w celu przygotowywania obcinki ścianowej do wyzbrajania obudowy zmechanizowanej. Mata z włókien pozwala na zmianę dotychczas stosowanych technologii w górnictwie, można ją zastosować do zabezpieczenia wyrobisk górniczych w różnych warunkach geologiczno-górniczych. Charakteryzuje ją elastyczność, lekkość, niska pracochłonność, łatwość w procesie zabudowy, co przekłada się jednocześnie na wysoki poziom bezpieczeństwa i wydajności.

- Zastosowanie tej maty skraca okres przygotowana obcinki ścianowej, co ma wpływ na zmniejszenie w automatyczny sposób poziomu zagrożenia pożarowego w rejonie wyzbrajanej ściany oraz obniża koszty likwidacji.

Zastosowana technologia zabudowy tej siatki wymaga tylko jednokrotnego wejścia załogi na ocios ścianowy i to na początku wykonywania obcinki ścianowej – opisuje Arkadiusz Gładysiak, kierownik Działu Górniczego.

Przodowy Oddziału G1 Rafał Stachura podkreśla, że mata uprościła i znacznie przyspieszyła proces wykładki.

- Załoga jest dobrze chroniona i nie musi wchodzić na ocios - dodaje.

Z kolei kombajnista Adrian Przesór zwraca uwagę na fakt, że najwięcej czasu zabrało przygotowanie maty do jej rozwijania.

- A dalej to już poszło szybko – zauważa.

Zastosowanie maty – co należy podkreślić - jest efektem dialogu służb technicznych ZG Brzeszcze, podyktowanego chęcią wprowadzenia zmian w technologii likwidacji ścian, poprawy bezpieczeństwa i skrócenia czasu przezbrojenia.

Pilotażowe zastosowanie nowego sposobu wykonania pola transportowego miało miejsce w kończącej swój bieg ścianie nr 126 w pokładzie 364, której wyposażenie jest obecnie przezbrajane do kolejnej ściany nr 930.

Zaangażowanie załogi
Dotychczas stosowana technologia wykonania zabezpieczenia sekcji obudowy zmechanizowanej przed obsypywaniem podczas ich rabowania oparta była na pracochłonnej w wykonaniu wykładce z zastosowaniem siatek metalowych lub wykładce mieszanej z filarówkami drewnianymi i siatkami stalowymi. Proces wykładki ściany w tych warunkach trwał około 10-12 dni roboczych, w zależności od długości frontu. Przy zastosowaniu maty udało się skrócić czas potrzebny do wyłożenia ściany do 4 dni, przy równoczesnym mniejszym obłożeniu robót.

- Dzięki temu mogłem przekierować górników do innych pilnych robót, których przy likwidacji ściany nie brakuje. Zaangażowanie załogi oddziału G1 pozwoliło w rekordowym tempie wyłożyć ścianę nr 126. Na zmianach brygady wykonywały po 1,5 skrawa wykładki, co uważam za bardzo dobry wynik – mówi kierownik oddziału wydobywczego G1 Michał Korczyk.

Najważniejsze, że załoga szybko oswoiła się z nieznaną jej dotąd technologią.

Zdobyte doświadczenia pozwoli teraz na skrócenie czasu przygotowania kolejnych ścian do likwidacji, a to z pewnością przełoży się na ograniczenie kosztów wydobycia.

Satysfakcji z wprowadzenia innowacyjnego rozwiązania nie kryje Adam Musialik, dyrektor techniczny ZG Brzeszcze:

- Udało się nam skrócić okres wykładki ściany nr 126 z 12 do 4 dni roboczych, a co najważniejsze, nowa technologia jest bezpieczniejsza dla pracowników. Słowa uznania należą się górnikom oddziału wydobywczego G1, którzy dzięki determinacji i otwartości na nowe wyzwania, sprawnie ją wdrożyli – podsumowuje.

Zakład Górniczy Brzeszcze aktualnie prowadzi roboty w modelu dwuścianowym opartym na eksploatacji pokładów 510 i 364, a to z uwagi na występowanie licznych zagrożeń skojarzonych w tym metanowego, które dominuje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW obniżyła cel wydobycia węgla w 2026 r. z 13,5 mln ton do 13,3 mln ton

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej obniżył przewidywany roczny poziom wydobycia węgla ogółem w 2026 r. z ok. 13,5 mln ton do ok. 13,3 mln ton - wynika ze środowego raportu bieżącego spółki. Powód to skutki grudniowego wyrzutu metanu w kopalni Pniówek, w następstwie którego zginęło dwóch górników.

Witamy w rodzinie – już 2 500 CUdownych Rodziców KGHM!

Każdy CUdowny Rodzic to dla KGHM wielka radość i duma. Już 2500 naszych pracowników zostało uhonorowanych wyjątkowym pakietem gratulacyjnym z okazji narodzin dziecka. To wyraz uznania dla tych, którzy dzień po dniu łączą zawodowe wyzwania z najpiękniejszą rolą w życiu – rodzica. Naszym 2500 CUdownym Rodzicem, szczęśliwym tatą Huberta jest Daniel Wiśniewski, ratownik straży pożarnej JRGH.

Enea Operator zawiera pierwszą w Polsce umowę na usługę IRB

Enea Operator wykonała kolejny ważny krok w kierunku budowy nowoczesnej, odpornej i elastycznej sieci dystrybucyjnej. Spółka podpisała pierwszą w Polsce umowę na świadczenie usługi Interwencyjnej Regulacji Mocy Biernej (IRB) – to rozwiązanie umożliwiające aktywne zarządzanie poziomami napięć w sieci przy rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wujek Koniec KZM 31

Ta kopalnia budowała dobrobyt kraju, była świadkiem historii. Teraz kończy żywot

Były łzy wzruszenia, uściski dłoni, wspomnienia razem przepracowanych szycht. Czas mija nieubłaganie. W środę, 1 kwietnia, dokończyła swych dni kopalnia Wujek – miejsce szczególne w historii Śląska i Polski. Symbol ciężkiej, górniczej pracy, a zarazem walki z ustrojem totalitarnym.