Górnictwo: ile czasu mają kandydaci do zarządów?

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na przełomie marca i kwietnia rozegrają się postępowania kwalifikacyjne na członków zarządu Węglokoksu, JSW i KHW.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Do wtorku (19 marca), do godz. 14.00, chętni mogą składać dokumenty do postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa i wiceprezesów zarządu ds. produkcji, ekonomiki i finansów oraz handlu Katowickiego Holdingu Węglowego.

Na początku kwietnia (3 i 4) rada nadzorcza spółki przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, których aplikacje spełnią wymogi i zostaną dopuszczeni do tego etapu, a następnie powoła członków zarządu.

Obecnie w skład zarządu KHW wchodzą: prezes Roman Łój, wiceprezes ds. produkcji Mariusz Wilkosz, wiceprezes ds. ekonomiki i finansów Artur Trzeciakowski, wiceprezes ds. pracy Waldemar Mróz oraz wiceprezes ds. handlowo-rynkowych Mariusz Korzeniowski. Następca jednego z nich - Waldemara Mroza jest już znany. Załoga KHW wybrała na to stanowisko Tadeusza Skotnickiego i to on wejdzie w skład nowego zarządu (w czerwcu).

Przypomnijmy, że podobnie jak w KHW tak w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Węglokoksie ruszyły już postępowania kwalifikacyjne na stanowiska prezesów i ich zastępców.

W JSW jeszcze przed wyłonieniem zarządu nowej kadencji, jednego z członków zarządu wybiorą pracownicy. Kandydatów można zgłaszać w dniach 25-27 marca, a wybory zaplanowano na 11 kwietnia. Zgłoszenia kandydatów na prezesa będą przyjmowane do 29 marca, a na trzech wiceprezesów do 12 kwietnia. Rozmowy z kandydatami na szefa spółki zaplanowano na 9 kwietnia, a na zastępców 25 kwietnia.

Także Węglokoksie ogłoszono postępowanie, które ma wyłonić nowego szefa oraz jego dwóch zastępców. Ta eksportująca węgiel firma w ostatnich latach zbudowała wokół siebie grupę kapitałową, działającą w przemyśle wydobywczym, energetyce i hutnictwie. W tym roku spółka chce zadebiutować na warszawskiej giełdzie.

Otwarcie zgłoszeń nastąpi w Węglokoksie 25 marca (są przyjmowane do 22 marca), a rozmowy kwalifikacyjne będą przeprowadzone 5 i 6 kwietnia oraz 12 i 13 kwietnia

Węglokoksem kieruje obecnie Jerzy Podsiadło, JSW - Jarosław Zagórowski, a KHW - Roman Łój. Uprawnienia właścicielskie wobec tych firm wykonuje - w imieniu Skarbu Państwa - minister gospodarki.

W tym roku nie będzie konkursu na zarząd największej górniczej spółki - Kompanii Węglowej. Trzyletnia kadencja jej zarządu upływa w połowie przyszłego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.