Górnictwo: hołd dla ofiar pożaru w Makoszowach

fot: Anna Zych

W rocznicę tych tragicznych wydarzeń, dziś o godz. 9.00, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy odbyła się uroczystość, w trakcie której złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze

fot: Anna Zych

W poniedziałek (28 sierpnia) mija 59 lat od tragicznej katastrofy górniczej w Kopalni Makoszowy. W 1958 roku, w tragicznym pożarze, który wybuchł ok. godz. 1 w nocy na poziomie 300 m zginęło 72 górników, a 87 doznało ciężkich zatruć.

- W rocznicę tych tragicznych wydarzeń, dziś o godz. 9.00, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy odbyła się uroczystość, w trakcie której złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze – poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń Witold Jajszczok.

Hołd ofiarom oddał zarząd SRK, z prezesem Tomaszem Cudnym na czele, dyrekcja kopalni, przedstawiciele załogi i zakładowych organizacji związkowych.

W uroczystości uczestniczył także wiceprezydent Zabrza, Krzysztof Lewandowski.

Jak juz pisaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, 28 sierpnia 1958 roku w kopalni Makoszowy doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego górnictwa. Podczas pożaru, który wybuchł tuż przed godz. 1 w nocy na poziomie 300 m, w pokładzie 412, zginęło 72 górników. Początkowo w rejonie zagrożenia znalazło się 337 górników.

Część z nich ewakuowała się na poziom 400 m, inni przeszli przekopem III do wytycznej na poziomie 175 m. Tędy mieli przejść w kierunku zachodnim pod szyb II. Niestety, okazało się to bardzo trudne. Zdezorientowani i poruszający się w gęstym dymie ludzie mieli zbyt mało czasu na pokonanie 650-metrowego odcinka. Zdaniem świadków tych tragicznych wydarzeń i specjalistów analizujących sytuację, podczas akcji ratunkowej popełniono wiele błędów.

Po tych nieszczęśliwych wydarzeniach w „Makoszowach” wprowadzono rozwiązania przejęte wkrótce przez całe górnictwo. Zdecydowano o zastąpieniu lamp karbidowych oświetleniem elektrycznym, zakazano palenia tytoniu pod ziemią, wprowadzono obowiązek stosowania pochłaniaczy oraz zaostrzono zasady przewietrzania wyrobisk. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.