Górnictwo: Grupa DSS ze stratą w 2013 r.

1389592256 dss kruszywa

fot: DSS

Grupa eksploatuje 4 złoża wysokiej jakości amfibolitu, migmatytu i dolomitu, których udokumentowane zasoby wynoszą ponad 385 mln ton

fot: DSS

Skonsolidowane przychody Dolnośląskich Surowców Skalnych  w 2013 r. wyniosły 125,3 mln zł - poinformowała portal góniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Obroty Grupy w samym IV kwartale 2013 r. osiągnęły poziom 33,2 mln zł wzrastając o 36 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2012 r.

Wyniki Grupy są w dalszym ciągu obciążone wysokimi, niegotówkowymi kosztami finansowymi wynikającymi z utworzenia rezerw na potencjalne odsetki należne wierzycielom. W 2013 r. dokonano także odpisów z tytułu utraty wartości kopalni Piława Górna, zapasów oraz należności powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości. Spowodowało to, iż strata netto Grupy DSS wyniosła 179,7 mln zł.

Pomimo trudnych warunków rynkowych Grupie udało się wypracować w ubiegłym roku dodatnią EBITDA na bieżącej działalności w wysokości blisko 1 mln zł (po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych oraz odpisów dotyczących okresu sprzed upadłości).

- Miniony rok oceniamy mimo wszystko pozytywnie. Udało nam się zrobić bardzo wiele w zakresie restrukturyzacji Grupy, a także integracji operacyjnej obu spółek. W efekcie znacząco obniżyły się koszty, a także - dzięki synergiom pomiędzy DSS i KKSM - wzrosła sprzedaż. Pozytywny wpływ tych działań będzie z pewnością widoczny w wynikach Grupy również w kolejnych okresach - mówi Rafał Abratański, prezes Zarządu DSS i KKSM.

Na wyniki Grupy DSS w 2013 r. bardzo istotny wpływ miała sytuacja na rynku kruszyw. Zakończenie unijnej perspektywy budżetowej na lata 2007-2013, niepewność co do wysokości środków przeznaczonych na inwestycje strukturalne w latach 2014-2020, wyjątkowo długa zima i spowodowane nią przesunięcie szczytu sezonu inwestycyjnego sprawiły, że był on dla całej branży jednym z najgorszych okresów w ostatnich latach. Spadek popytu doprowadził w naturalny sposób do spadku cen, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach przedsiębiorstw działających na tym rynku.

- Jesteśmy przekonani, że kolejne lata będą jednak zdecydowanie lepsze, głównie ze względu na start nowej unijnej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020. Jak widać po już ogłoszonych planach inwestycyjnych, branża ma przed sobą dobry okres. Z naszej perspektywy bardzo istotne znaczenie ma również fakt znaczącego zwiększenia dywersyfikacji odbiorców poprzez wejście na rynek kolejowy, gdzie dostarczamy nasz tłuczeń - dodaje Maksymilian Kostrzewa, pierwszy wiceprezes zarządu KKSM.

Obie spółki z Grupy cały czas pracują nad układami z wierzycielami. Wcześniej powinno się to udać w KKSM, w przypadku którego jest już ostateczna lista wierzytelności. Zarząd KKSM szacuje, że do głosowania nad układem powinno dojść nie później niż w III kwartale 2014 r.

- Prace nad układem w DSS potrwają nieco dłużej, głównie ze względu na bardziej złożony charakter całego procesu oraz większą liczbę wierzytelności. Obecnie trwają prace nad ustaleniem ostatecznego kształtu listy wierzytelności - podsumowuje Rafał Abratański.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.