Górnictwo: funkcjonariusze ABW przeszukali siedzibę Kompanii Węglowej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Funkcjonariusze ABW weszli do pomieszczeń Kompanii we wtorek wczesnym rankiem

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w ramach prowadzonego przez prokuraturę w Katowicach śledztwa, przeszukali we wtorek (26 sierpnia) siedzibę Kompanii Węglowej oraz biura jednej z należących do niej kopalń - poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik prasowy ABW ppłk Maciej Karczyński.

W 2014 r. ABW uzyskała informację o możliwych nieprawidłowościach w sektorze górniczym, którą następnie sprawdzono i poszerzono. Zgromadzony materiał przekazano do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez zarząd Kompani Węglowej. Śledztwo powierzono katowickiej delegaturze ABW. W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że zarząd spółki naraził firmę na wielomilionową szkodę majątkową. Nieprawidłowości miały mieć miejsce przy okazji umowy na sprzedaż gazu niskometanowego przez oddział KWK Brzeszcze oraz budowę tam stacji odmetowowania.

Wczesnym rankiem na polecenie prokuratury funkcjonariusze tamtejszej delegatury ABW weszli do pomieszczeń Kompanii Węglowej. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację mogącą mieć związek z prowadzonym śledztwem.

Komunikat w sprawie przeszukania prowadzonego przez ABW opublikowała Kompania Węglowa. Jego treść prezentujemy poniżej.

"W dniu dzisiejszym (26 sierpnia 2014), od wczesnych godzin rannych, funkcjonariusze ABW rozpoczęli czynności procesowe, w siedzibie spółki oraz jej oddziale KWK Brzeszcze, związane z postępowaniem prowadzonym przez Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Jak wynika z postanowienia Prokuratury w tej sprawie, podejrzenie przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków dotyczy Zarządów Kompanii Węglowej S.A. poprzednich kadencji.

Przedstawiciele Agencji zażądali wydania dokumentacji związanej z zawarciem umów sprzedaży gazu niskometanowego oraz budowy stacji odmetanowania w KWK Brzeszcze.

Zarząd spółki zadeklarował wszelką pomoc i pełną współprace przy udostępnieniu i wydaniu żądanej dokumentacji oraz udzielenia niezbędnych informacji i wyjaśnień umożliwiających funkcjonariuszom ABW wykonywania ich obowiązków służbowych." 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.