Górnictwo: Francuzi z wizytą w Kompanii Węglowej

1378967274 kompania wizyta francja kwsa

fot: KW SA

Przedsiębiorcy z Francji przyjechali do Polski na Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2013". Podkreślali jednak, że wizyta w KW była jednym z najważniejszych punktów ich pobytu nad Wisłą.

fot: KW SA

Przedstawiciele kilku znanych francuskich firm odwiedzili w środę (11 września) Kompanię Węglową, by zapoznać się ze specyfiką działania firmy oraz nawiązać kontakty gospodarcze - poinformowało portal górniczy biuro prasowe spółki.

- Chcieliśmy zobaczyć jak funkcjonuje największy gracz na rynku węgla w Europie. Jesteśmy pod wrażeniem. Mamy nadzieję, że to początek naszej współpracy - powiedział tuż po spotkaniu Michel Oldenburg, szef Francuskiej Agencji ds. Międzynarodowego Rozwoju Przedsiębiorstw, która zorganizowała wizytę.

Przedsiębiorcy z Francji przyjechali do Polski na Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2013". Podkreślali jednak, że wizyta w KW była jednym z najważniejszych punktów ich pobytu nad Wisłą.

- Polska jest dla francuskich firm z branży górniczej jednym z najciekawszych i największych rynków. Dlatego od samego początku zależało nam, by odwiedzić Kompanię Węglową, głównego gracza na rynku węgla. Mamy nadzieję, że uda nam się nawiązać stałą współpracę - stwierdził Michel Oldenburg.

Goście z Francji mieli okazję z bliska przyjrzeć się pracy górników z kopalni Piast. Później na spotkaniu, które odbyło się w Centrali KW zaprezentowano im charakterystykę firmy. Podkreślając, że Kompania to nie tylko największy producent węgla w Polsce, ale i w Europie. Przedstawiono także plany firmy obejmujące m.in. inwestycje, czyli budowę elektrowni oraz kopalni na Lubelszczyźnie.

Kopalnia to skomplikowany organizm, który mogliście państwo oglądać na dole. Tam jest myśl techniczna, nowoczesny sprzęt i bardzo duży wysiłek ludzi - mówił Leszek Kloc, dyrektor pionu produkcji KW SA.

Francuscy przedsiębiorcy byli pod wrażeniem zarówno samej kopalni, jak skali całego przedsiębiorstwa.

Wśród francuskich przedsiębiorców znaleźli się m. in. przedstawiciele Manitou Group, firmy produkującej maszyny dla górnictwa, Colas, lidera w dziedzinie infrastruktury drogowej, KES East Europe, producenta brykietów z węgla, Soldata, firmy zajmującej się nowoczesnymi technologiami pomiarowymi oraz Grupy IPI, firmy zajmującej się połączeniami hydraulicznymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.