Górnictwo: Famur powalczy o kontrakty w Indiach

1503648925 famur kombajn famur 1

fot: FAMUR

Umowa z OOO „MMK - UGOL” przewiduje, że Famur zaopatrzy rosyjskiego klienta w obudowy zmechanizowane, kombajn, przenośnik ścianowy i podścianowy z kruszarką oraz dodatkowe urządzenia

fot: FAMUR

Famur będzie współpracował z Polskim Funduszem Rozwoju oraz innymi polskimi firmami przy zdobywaniu kontraktów w Indiach. We wtorek, 15 maja, spółka podpisała porozumienie o współpracy i dołączyła wraz z PFR do zawiązanego w kwietniu grona partnerów, które tworzą Jastrzębska Spółka Węglowa, Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa oraz Indyjsko-Polska Izba Handlowo-Przemysłowa.

Uczestnicy inicjatywy mają współpracować przy zdobywaniu zamówień na rynku indyjskim w sektorze górniczym i energetycznym, tworząc kompleksową ofertę dostosowaną do specyfiki i potrzeb tamtejszych klientów - poinformowała portal nettg.pl Aneta Kucharska ze służb prasowych Famuru. 

Według uczestników tego porozumienia pozwoli ono konkurować z innymi podmiotami oferującymi swoje produkty, usługi i urządzenia na rynku indyjskim. Umożliwi też optymalizację kosztów i przyczyni się do realizacji długofalowej strategii rozwoju sektora ukierunkowanej na ekspansję zagraniczną.

Dobra marka Made in Poland
- Dzisiejsze porozumienie tworzy branżową platformę współpracy, która dzięki połączeniu kompetencji i potencjałów jej partnerów pozwoli zbudować kompleksową ofertę dopasowaną do specyfiki, potrzeb i oczekiwań rynku indyjskiego. Jestem przekonany, że dzięki współpracy z innymi partnerami będziemy mogli z powodzeniem realizować całościowe projekty w sektorze górniczym i energetycznym, jednocześnie promując polską technologię, know-how oraz markę Made in Poland. Dzięki takiemu podejściu wzrasta atrakcyjność i konkurencyjność naszej oferty, a klient ma ten komfort, że współpracuje z jedną, uzupełniającą się, grupą partnerów. Ta forma współpracy ułatwi również profesjonalne zarządzanie dużymi projektami oraz poprawi efektywność w zakresie pozyskiwania środków na ich realizację. Tym samym dzięki uzupełnianiu wzajemnych kompetencji polskie firmy otwierają sobie realne możliwości ekspansji nie tylko w Indiach, ale docelowo także na innych rynkach. Partnerstwo biznesowe wpisuje się idealnie w koncepcję rozwoju obecności Grupy Famur na zagranicznych rynkach, z których w 2022 roku powinna pochodzić ponad połowa przychodów - skomentował wydarzenie Mirosław Bendzera, prezes Famuru SA.

Program Inteligentna Kopalnia
- Dołączenie Polskiego Funduszu Rozwoju do porozumienia wpisuje się w strategię Grupy PFR, która koncentruje się wokół wspierania ekspansji zagranicznej polskiego przemysłu oraz budowania globalnie konkurencyjnych rozwiązań biznesowych. Indie jako jeden z największych producentów węgla na świecie oraz innych surowców są dla Polski ważnym partnerem na rynku maszyn wydobywczych i szerzej – Inteligentnej Kopalni. Polskie górnictwo jest nowoczesne technologicznie i istnieje realna szansa, że synteza tych ponad 100 lat doświadczeń polskiego przemysłu w jedną ofertę stanowić będzie przewagę komparatywną na indyjskim rynku – powiedział wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak, który nadzoruje koordynacje Programu Inteligentna Kopalnia, będącego jednym z Programów Flagowych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Strategia zagranicznej ekspansji
Dla uczestników porozumienia istotne jest wykorzystanie szansy otwierania się rynku indyjskiego na zagraniczne firmy i inwestycje. Polska postrzegana jest w Indiach jako kraj dysponującymi wysokimi kompetencjami w sektorze wydobywczym, co oznacza dobre perspektywy dla aktywności naszych firm w tym obszarze gospodarki indyjskiej. Porozumienie partnerów, w którym uczestniczą polskie firmy, izba wspierająca doradztwem przedsiębiorców i instytucja finansowa, to nowy model aktywności, nakierowanej na budowanie kompetencji i aktywnej obecności polskich firm za granicą - informuje Famur.

Spółka dodaje, że porozumienie z partnerami o współpracy na rynku indyjskim będzie naturalnym elementem przyszłej strategii i pozwoli na skuteczne zwiększanie globalnego zaangażowania Grupy Famur.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.