Górnictwo: emeryci upomną się o deputaty

fot: Andrzej Bęben/ARC

Do pracy przyszło ok. 20 proc. zatrudnionych, których obecność jest niezbędna ze względu na bieżące zadania

fot: Andrzej Bęben/ARC

12 listopada przed siedzibą Kompanii Węglowej w Katowicach przeprowadzona zostanie manifestacja emerytów górniczych. Powodem protestu jest decyzja zarządu spółki o odebraniu emerytom, rencistom prawa do bezpłatnego węgla - poinformowała na swoje stronie internetowej śląsko-dąbrowska Solidarność.

Bronisław Skoczek, szef Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność podkreśla, że szczególnie bulwersuje sposób, w jaki zarząd Kompanii Węglowej pozbawiał ich prawa do bezpłatnego węgla. Mówi, że uchwała zarządu w tej sprawie została podjęta bez jakiejkolwiek konsultacji ze stroną społeczną i w ocenie związkowców jest niezgodna z prawem.

- Milczeliśmy, kiedy w lutym zarząd odebrał nam po tonie węgla, bo rozumieliśmy, że sytuacja w branży jest trudna. Uważaliśmy, że jeżeli my zrezygnujemy z części węgla, pozwoli to uratować miejsca pracy dla młodych ludzi. Teraz jednak zarząd posunął się za daleko. Deputat to nie jest żaden przywilej, tylko cześć naszego świadczenia emerytalnego, na które ciężko pracowaliśmy - podkreśla Bronisław Skoczek.

Oprócz manifestacji przed siedzibą Kompanii Węglowej Regionalna Sekcja Emerytów i Rencistów przygotowała również inne formy protestu przeciwko pozbawieniu tej grupy deputatów węglowych. Wśród górniczych emerytów kolportowane są wzory pism protestacyjnych oraz pozwów sądowych przeciwko Kompanii Węglowej.

W ubiegłym tygodniu związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej zaapelowały do zarządu spółki o odstąpienie od decyzji dotyczącej pozbawienia prawa do bezpłatnego węgla emerytów i rencistów górniczych. Związkowcy wysunęli postulat, aby w 2015 roku deputat był realizowany wyłącznie w naturze. W piśmie do prezesa KW Mirosława Tarasa przedstawiciele górniczych central związkowych wskazali, iż cały czas toczą się rozmowy dotyczące przejęcia tego rodzaju zobowiązań spółek węglowych przez Skarb Państwa.

Uchwałę pozbawiającą górniczych emerytów i rencistów prawa do bezpłatnego węgla zarząd Kompanii Węglowej podjął pod koniec września. Jej zapisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.