Górnictwo: Dyskutowali o przyszłości branży i innowacyjnych rozwiązaniach

1611931941 konfa jsw dawid lach

fot: JSW/Dawid Lach

Konferencje zakończył panel dyskusyjny, w którym udział wzięli m.in. dyrektor KOMAG prof. Dariusz Protasiński, p.o. prezesa JSW Artur Dyczko oraz dyrektor GIG prof. Stanisław Prusek

fot: JSW/Dawid Lach

Panel dyskusyjny pt. „Patrzymy w przyszłość branży górniczej” zakończył w piątek, 29 stycznia, dwudniową konferencję naukową Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej. Współorganizatorami wydarzenia byli Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW IT Systems.

Jak informują służby prasowe JSW, w panelu wzięli udział: b. rektor AGH prof. Antoni Tajduś, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH prof. Marek Cała, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek, dyrektor KOMAG prof. Dariusz Protasiński oraz p.o. prezesa JSW Artur Dyczko.

W czasie dyskusji paneliści zwrócili uwagę, że mimo wielu problemów z jakimi mamy do czynienia w polskim górnictwie, górnictwo samo się obroni. Zwrócono uwagę na węgiel koksowy, który został wpisany na listę surowców krytycznych UE, a JSW ma w swoich zasobach miliard ton takiego węgla i to jest dla spółki ogromna szansa.

- Jesteśmy skazani na sukces - powedział Artur Dyczko. - Warunkiem jest realizacja ze żelazną konsekwencją założeń naszej strategii - dodał. 

Wszyscy zgodzili się, że górnictwo musi iść w kierunku zielonego ładu oraz angażować się w rozwój czystych technologii węglowych. Górnictwo - uzbrojone w innowacyjne rozwiązania, które pozwolą zoptymalizować koszty i podnieść bezpieczeństwo w coraz głębszych kopalniach - da sobie radę. Wiele mówiono również o metanie, którego ujmowanie i gospodarcze wykorzystanie gwarantuje JSW najkrótszą drogę do zielonego ładu.

Panel dyskusyjny poprzedziły sesje poświęcone m.in. gospodarce o obiegu zamkniętym oraz zintegrowanemu systemowi kwalifikacji w branży górniczej. W sumie przedstawiono 10 referatów. Zwrócono uwagę, że gospodarka o obiegu zamkniętym ważny temat dla firm wydobywczych ze względu na zapewnienie wysokich standardów środowiskowych i społecznych. Na przykład JSW od kilku lat sukcesywnie ogranicza ilość odpadów mi.in poprzez optymalizację cyklu produkcji w zakładach przeróbczych i zrównoważonemu wykorzystywaniu zasobów. 

W drugim panelu przedstawiono rozwiązanie jakim jest zintegrowany systemowi kwalifikacji w branży górniczej. Ma on na celu zapewnić odpowiednią jakość kwalifikacji, a także pomóc pracodawcy w rozwój swoich kadr.

Konferencja, której hasło przewodnie brzmiało: „Górnictwo – zacznijmy nasze jutro” już dzisiaj była transmitowana za pośrednictwem serwisu YouTube. W sumie odbyło się ponad osiem godzin transmisji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.