Górnictwo: dwie umowy KW pod lupą prokuratury

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Prokuratura wzięła pod lupę m.in. umowę z 2012 r. dotyczącą budowy stacji odmetanowania w kopalni Brzeszcze

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Prokuratura Okręgowa w Katowicach w czerwcu br. wszczęła śledztwo w sprawie niegospodarności w Kompanii Węglowej w Katowicach - poinformowała portal górniczy nettg.pl Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy prokuratury. Jak już donosiliśmy,  we wtorek (26 sierpnia) funkcjonariusze katowickiej delgatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili przeszukania w siedzibie spółki oraz w biurach kopalni Brzeszcze.

Prokurator sprawdza przede wszystkim dwie umowy podpisane przez zarząd Kompanii Węglowej. Pierwsza z nich pochodzi z 2009 r. i dotyczy sprzedaży gazu niskometanowego w KW Oddział KWK Brzeszcze. Druga z 2012 r. dotyczy natomiast budowy stacji odmetanowania w kopalni Brzeszcze. Prokuratura chce ustalić, czy w związku z podpisaniem tych umów doszło do niegospodarności.

Powierzchniowa Stacja Odmetanowania w Kopalni Brzeszcze była jedną z największych inwestycji w polskim górnictwie w 2013 r. Zastąpiła wysłużoną już poprzedniczkę, wybudowaną w 1976 r. i stanowiła owoc współpracy pomiędzy Kompanią Węglową a spółką Carboautomatyka. Jej celem jest ujęcie metanu z wyrobisk górniczych i górotworu dla poprawy bezpieczeństwa pracy górników i eksploatacji.

Stacja, którą otwarto 9 grudnia 2013 r., pozwala na ujęcie gazu z dołowych wyrobisk i przesłanie rurociągiem do odbiorców w celu ekonomicznego wykorzystania. Inwestycja jest w pełni zautomatyzowana, a nad bezpieczeństwem jej pracowników czuwa cały szereg nowoczesnych systemów, które dostosowują parametry pracy poszczególnych urządzeń do czynników takich jak np. temperatura powietrza czy ciśnienie atmosferyczne. Proces technologiczny nadzorowany jest sterowany przez sterowniki przemysłowe na podstawie zadanych parametrów, warunków pracy i aktualnych wartości pomiarowych.

Wszystkie dane są archiwizowane, a cały proces wizualizowany na monitorach w pomieszczeniu obsługi, gdzie jest możliwość zdalnego sterowania procesem oraz nadzoru wizyjnego pracujących urządzeń i całego obiektu. Dodatkowo, system komputerowy pracujący na stacji jest połączony linią światłowodową z siecią kopalnianą co z kolei umożliwia podgląd pracy stacji i procesu technologicznego przez służby nadzorujące.

Wykonawca zamówienia, działająca na rynku od ponad 30 lat, tyska Carboautomatyka, został wyłoniony w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. Do podpisania umowy doszło 30 stycznia 2012 r. Jej wartość netto wyniosła 23,755 mln zł.

Warto dodać, że kopalnia Brzeszcze należy do najbardziej metanowych w polskim, a według niektórych źródeł także w europejskim górnictwie. W 2012 r. średnia całkowita metanowość kopalni sięgnęła ok. 214 m sześc. czystego węglowodoru na minutę. Metanowość wentylacyjna, czyli odprowadzana do atmosfery poprzez przewietrzanie, wynosiła wówczas ok. 137 m. W skali całego 2011 r. ze złoża wydzieliło się około 111 mln m sześc. metanu, z czego zdołano ująć niespełna jedną trzecią. Tymczasem metan, jak powszechnie wiadomo, to nie tylko zagrożenie, ale też źródło czystej energii. Ponadto z inwestycja wiązano również nadzieje na zwiększenie wydobycia. Każdy bowiem z eksploatowanych w Brzeszczach pokładów zaliczany jest do najwyższej, czwartej kategorii zagrożenia metanowego, a to w znaczny sposób ograniczało możliwości wydobycia węgla.

Obecnie w sprawie przesłuchiwani są świadkowie, gromadzona jest niezbędna dokumentacja. Prokurator między innymi wydał postanowienie o żądaniu wydania rzeczy i przeszukaniu w siedzibie Kompanii Węglowej, celem zabezpieczenia istotnych dokumentów. Postanowienie to zostało zrealizowane we wtorek (26 sierpnia) przez ABW - które również prowadzi czynności w tej sprawie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.