Górnictwo: drugą karczmę piwną w historii PGG świętowano w szybie Wilson

fot: Witold Gałązka/ARC

Honory prezesa wśród Starych Strzech na karczmie piwnej PGG w szybie Wilson pełnił w piątek sam Bercik, czyli Krzysztof Hanke

fot: Witold Gałązka/ARC

+28 Zobacz galerię

Galeria
(31 zdjęć)

Z udziałem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego na tradycyjnej karczmie piwnej w sali Szybu Wilson w Katowicach Nikiszowcu świętowali w piątek (17 listopada) wieczorem gwarkowie Polskiej Grupy Górniczej.

Była to już druga karczma w historii PGG. Minutą ciszy górnicy uczcili na samym początku pamięć swych kolegów, którzy odeszli na wieczną szychtę. Gromko odśpiewali też na początku hymn górniczy.

Ze swadą i sprośnym - jak przystało na karczmę - poczuciem humoru honory prezesa pełnił filmowy "Bercik", czyli Krzysztof Hanke. Razem z nim przednią zabawę zapewnili górnikom znani z Kabaretu Rak i ekranu aktorzy Krzysztof Respondek i Bogdan Kalus.
Za stołem prezydialnym zasiadły Stare Strzechy, czyli Tomasz Rogala - prezes PGG, Stanisław Prusek - dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa, Zbigniew Karwowski - członek Rady Nadzorczej PGG, Aleksander Chowaniec - dyrektor kopalni Mysłowice-Wesoła.

W ławach natomiast kuflami zimnego piwa i pachnącym mięsiwem raczyli się gwarkowie - kadra i górnicy PGG, którzy do swego grona zaprosili m.in. Grzegorza Tobiszowskiego - wiceministra energii, Jarosława Stawiarskiego - wiceministra sportu i turystyki, Jarosława Wieczorka - wojewodę śląskiego, parlamentarzystów Wojciecha Piechę i Krzysztofa Sitarskiego z Rybnika, Jarosława Gonciarza z Gliwic, Roberta Warwasa z Sosnowca, prof. Jana Wojtyłę - szefa rady nadzorczej PGG oraz jej członków.

Nie zabrakło wśród górników ich oddanych duszpasterzy - proboszczów: ks. Piotra Brząkalika z parafii MB Nieustającej Pomocy w Szopienicach, ks. Ireneusza Tatury z parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brynowie, ks. Zygmunta Klima z parafii św. Anny w Janowie.

Wśród gości honorowych byli również m.in. Adam Mirek - prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Piotr Buchwald - prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego  w Bytomiu, Sławomir Obidziński - prezes Węglokoksu SA, Roger Hodgkiss - wiceprezes PZU SA, Jerzy Michałek - prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Karczmy nie opuścili też liderzy związków zawodowych, działających w Polskiej Grupie Górniczej: Bogusław Hutek, Dariusz Potyrała, Jerzy Skupin, Jerzy Demski. Przybyli dyrektorzy i pracownicy PGG.

W dobrych humorach górnicy PGG bawili się przy piwie i przyśpiewkach. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych punktów karczm piwnych, na których od setek lat ustalonym zwyczajem młode fuksy (niedoświadczeni górnicy) przechodzą wtajemniczenie i po skoku przez skórę na beczce zostają przyjęte na całe życie do bratniego grona gwarków.

W galerii: karczma piwna Polskiej Grupy Górniczej w Galerii Szyb Wilson, Katowice Nikiszowiec, piątek 17 listopada 2017 r. (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.