Górnictwo: do 15 października Brzeszcze będą sprzedane?

fot: Maciej Dorosiński

W maju Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze

fot: Maciej Dorosiński

W środę (7 października) godz. 10:00, w siedzibie Tauron Polska Energia SA wznowione zostaną negocjacje pomiędzy przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA i Grupy Tauron dotyczące sprzedaży oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach.

- Strony przewidują, że obecny etap negocjacji powinien się zakończy do 15 października - informuje Witold Jajszczok, rzecznik SRK.

Przypomnijmy, że w styczniowym porozumieniu między rządem a stroną związkową przyjęto, że kopalnia Brzeszcze, wówczas wchodząca w skład Kompanii Węglowej, po przekazaniu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zostanie sprzedana do najpóźniej we wrześniu. Związkowcy stanowczo oprotestowali to złamanie uzgodnień, czemu dali wyraz 5 października w Brzeszczach podczas kilkutysięcznej manifestacji.

Kupno/sprzedaż kopalni Brzeszcze legło również u podstaw decyzji organu właścicielskiego/rady nadzorczej Taurona Polskiej Energii, w wyniku której zmieniono zarząd spółki.

"Jeśli u podstaw tej decyzji leżało fiasko rozmów przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń i Taurona ws. przejęcia kopalni Brzeszcze - a tak nagła zmiana bardzo kompetentnych władz spółki na to wskazuje - to jest to próba ręcznego sterowania i niedopuszczalnego wywierania nacisków na zarządy spółek skarbu państwa przez MSP"- uznał b. wicepremier Janusz Steinhoff w rozmowie z ISBnews.

W maju Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. W sierpniu spółka określiła warunki brzegowe transakcji, wśród których było m.in. ogłoszenie przetargu. Po jego ogłoszeniu wstępne oferty złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus ostatecznie się wycofały.

Pod koniec września SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę RSG za "respektującą interes Skarbu Państwa", ale rozmowy z tym podmiotem będą kontynuowane w trosce o los górników z Brzeszcz i ich rodzin. W ostatnią środę SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.