Górnictwo: dalsza runda rozmów w KW już w środę

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Cena zbytu węgla w porównaniu do 2012 r. spadła w Kompanii Węglowej o 15,6 proc.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Poniedziałkowe konsultacje na temat programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej, między związkowcami a zarządem spółki, nie zostały skwitowane porozumieniem. Następne - i prawdopodobnie ostatnie już spotkanie - jak podkreśla Solidarność w komunikacie przesłanym do portalu górniczego nettg.pl - odbędzie się środę 15 stycznia.

Strona związkowa uważa, że zarząd "usztywnił swoje stanowisko i powrócił do propozycji z początku rozmów".

- Nie udało się nam zbliżyć w żadnej ze spornych kwestii - powiedział po spotkaniu Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Jak informuje przewodniczący, zarząd Kompanii podtrzymał zamiar sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz plan łączenia pozostałych kopalń przy jednoczesnym ograniczeniu liczby ścian i zmniejszeniu wydobycia.

- W przypadku innych punktów programu restrukturyzacji postawa zarządu była identyczna - relacjonuje przewodniczący Grzesik.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami pomiędzy kierownictwem KW i stroną społeczną, spotkanie zaplanowane na 15 stycznia miało dotyczyć wyłącznie kwestii planowanych zwolnień w administracji spółki.

Przypomnijmy, że na początku stycznia zarząd Kompanii zaproponował trzy warianty przeprowadzenia redukcji zatrudnienia.

Pierwszy z nich zakłada zwolnienie 905 osób (a nie 1020, jak podawano wcześniej) z przyczyn ekonomicznych.

Druga opcja przewiduje zapewnienie miejsc pracy w spółkach-córkach Kompanii, ale tylko dla ok. 60 proc. pracowników przewidzianych do zwolnienia.

Trzeci wariant to odstąpienie od zwolnień kosztem znacznego obniżenia wynagrodzeń.

W środę (15 stycznia) według wcześniejszych planów miano rozmawiać już tylko o pracownikach administracji.

- Jednak po fiasku dzisiejszych rozmów, na kolejnym spotkaniu powrócimy też do pozostałych punktów programu restrukturyzacji. Prawdopodobnie będzie to ostatnia runda negocjacyjna. Jeżeli i ona nie zakończy się porozumieniem zwołamy posiedzenie międzyzwiązkowego sztabu protestacyjno-strajowego i zdecydujemy o dalszych krokach - informuje szef górniczej Solidarności.

Rzecznik KW Zbigniew Madej zadeklarował w poniedziałek, że zarząd nadal liczy na porozumienie ze stroną społeczną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.