Górnictwo: czy Tauron kupi kopalnię Brzeszcze?

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnia Brzeszcze jest jednym z największych pracodawców w woj. małopolskim

fot: Maciej Dorosiński

Zespół doradców spółki Tauron, powołanych do analizy aktywów kopalni Brzeszcze, na podstawie przeprowadzonego pierwszego etapu analiz zarekomendował ścieżkę nabycia tych aktywów zgodnie z wariantem zakładającym ich przejęcie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Poinformowały o tym w środę (4 marca) służby prasowe spółki Tauron Polska Energia, dodając, że zarząd kierunkowo zaaprobował tę rekomendację.

W poniedziałek prezes Kompanii Węglowej (KW) Krzysztof Sędzikowski informował, że transakcja sprzedaży kopalni Brzeszcze jest możliwa w marcu - kwietniu.

Niezależnie od przyjętej rekomendacji, powołany przez Tauron zespół ekspertów zewnętrznych nadal - jak głosi komunikat - "prowadzi kompleksową analizę aspektów technicznych, geologicznych, prawnych oraz w szczególności ekonomiczno-biznesowych". Analizowane są również możliwości potencjalnej współpracy z partnerem finansowym lub infrastrukturalnym, w tym warunki takiej współpracy poparte przeprowadzonym badaniem rynku.

Badana jest struktura transakcji w oparciu o spółkę celową (SPV), zakładająca brak konsolidacji zakupionych aktywów i tym samym eliminację ryzyka związanego z potencjalnym pogorszeniem wskaźników finansowych Grupy Tauron, a w szczególności wskaźnika dług netto/EBITDA.

Tauron Polska Energia wyraził wstępne zainteresowanie nabyciem całości lub części aktywów kopalni Brzeszcze 16 stycznia br. Spółka nadal podkreśla, że ostateczna decyzja ustalająca warunki ewentualnej transakcji będzie możliwa po zakończeniu analiz potwierdzających możliwość efektywnego ekonomicznie wydobycia węgla.

Zgodnie z zawartym 17 stycznia porozumieniem między stroną rządową a górniczymi związkami należące do KW kopalnie Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale wcześniejszych zakładów - Makoszowy i Centrum, mają trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń z perspektywą restrukturyzacji części tych zakładów - tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa - a następnie pozyskania dla nich inwestorów lub tworzenia z nich spółek pracowniczych.

Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Tauron Wydobycie, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.