Górnictwo: Czy SRK powinna przejść pod nadzór i zarząd samorządów regionalnego oraz lokalnego?

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Pisemne zgłoszenia kandydatów na stanowiska w zarządzie należy składać w Sekretariacie Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu do 23 października 2018 r. do godziny 15.00

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zajmująca się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku państwowa Spółka Restrukturyzacji Kopalń powinna przejść pod nadzór i zarząd samorządów regionalnego oraz lokalnego - ocenił w czwartek w Radiu Piekary marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski (PiS).

Jego zdaniem usprawniłoby to proces aktywizacji poprzemysłowych terenów, co jest kluczowe dla transformacji gospodarczej regionu.

W kontekście rozmowy o nowej perspektywie finansowej, a także o znacznych środkach kierowanych w niej na transformację gospodarczą woj. śląskiego, marszałek m.in. zwrócił uwagę na rolę samorządów lokalnych. Akcentował, że chodzi o to, aby nie dopuścić do sytuacji z końca lat 90. ub. wieku, gdy wskutek ówczesnej restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego podupadło szereg śląskich miast czy ich dzielnic.

- Wspieramy bardzo mocno tę transformację i nie chcemy, by w wyniku tych działań jakieś inne miasta w regionie znowu znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. () To też zależy od władz tych miast, jak kreują politykę gospodarczą, jakich inwestorów przyciągają, jakie tworzą warunki. Kluczem w inwestycjach jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - podkreślił Chełstowski.

- Jak miasto ma przygotowane dokumenty planistyczne, jak ma odpowiednie zagospodarowanie terenu, jak ma studium, które jest progospodarcze, naprawdę inwestorzy chętnie się znajdą - ocenił marszałek, pytając - w odpowiedzi na zastrzeżenie prowadzącego - czy miasta dotknięte skutkami transformacji są dobrze od strony planistycznej przygotowane, aby przyjmować dużych inwestorów.

Wobec sugestii, że z wielu poprzemysłowych gruntów trzeba np. najpierw usunąć skażenia, czego państwo nie jest skłonne finansować, Chełstowski zaznaczył, że w odpowiedzi na wyzwanie remediacji takich terenów urząd marszałkowski pracuje obecnie z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach nad ich zinwentaryzowaniem.

- To jest wielkie wyzwanie, jak te tereny zaktywizować gospodarczo, ale od tego jest samorząd lokalny: prezydenci, burmistrzowie, aby tworzyć aktywne polityki gospodarcze - powtórzył przypominając, że wywodzi się z Tychów, gdzie - jak uznał - widział wiele trudnych tematów, ale samorząd, mimo różnic politycznych, dość dobrze sobie z nimi poradził.

Odnosząc się do wypowiedzi prowadzącego, że szereg miast zmaga się z trudnościami przy przejmowaniu terenów poprzemysłowych, należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Chełstowski ocenił, że to kluczowy problem. - Ja jestem zwolennikiem tego, żeby SRK była przekazana w ręce samorządu; będziemy rozmawiać na ten temat ze stroną rządową - zapowiedział.

- SRK powinna być nadzorowana i zarządzana przez stronę samorządową: regionalną i lokalną, gdzie są te wszystkie aktywa, bo w naszej ocenie jest to zbyt duży organizm, by mógł być skutecznie zarządzany na dzień dzisiejszy i by te wszystkie tereny mogły być dość szybko przywracane do funkcji gospodarczych czy innych społecznych - zdiagnozował marszałek.

- Tego terenu jest zbyt dużo w SRK i myślę, że w tej strukturze właścicielskiej SRK sobie nie poradzi, a samorządom będzie zależało na tym - nawet ostatnio rozmawiałem o tym z panią prezydent Zabrza - że taki model samorządowy lokalno-regionalny z pewnością wspólnie szybciej zaktywizowałby takie tereny - dodał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.