Górnictwo: Czwarte posiedzenie komisji zajmującej się wypadkiem w ruchu Zofiówka

fot: Maciej Dorosiński

W wyniku katastrof w KWK Pniówek i w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka (na zdjęciu) życie straciło19 górników, a siedmiu jest zaginionych

fot: Maciej Dorosiński

We wtorek, 27 września, w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach odbyło się czwarte posiedzenie Komisji powołanej przez prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju – poinformowały służby prasowe Urzędu. Do katastrofy w zakładzie należącym do Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło 23 kwietnia br. Życie straciło w niej 10 osób.

„W trakcie posiedzenia przedstawiciel przedsiębiorcy przedstawił stan zagrożeń naturalnych oraz zakres wykonanych prac demontażowo-transportowych w rejonie zdarzenia. Ponadto dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku przekazał informację o prowadzonych przez urząd - we współpracy z policją i prokuraturą - czynnościach, mających na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zdarzenia” - podano w komunikacie.

Ponadto kierujący wyodrębnionymi spośród członków komisji zespołami przedstawili wstępne wnioski, wynikające z poszczególnych opracowań, sporządzonych na potrzeby komisji.

Komisja, której pracami kieruje dyrektor Departamentu Górnictwa WUG Zbigniew Rawicki, poprzednio spotkała się 23 sierpnia.

Przypomnijmy, że 23 kwietnia w rejonie chodnika nadścianowego D-4a w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka o godz. 3.39 wystąpił wstrząs o energii 4,0 x 106 J, który doprowadził do uszkodzenia wyrobiska. Jednocześnie doszło do do gwałtownego wydzielenia się metanu. Jak oszacowano do do wyrobisk wydzieliło się około 124 522 m sześc. gazu. O godzinie 3. 40 dyspozytor ruchu zakładu górniczego rozpoczął prowadzenie akcji ratowniczej, w ramach której poszukiwano 10 pracowników. Niestety żaden z nich nie przeżył. A czasie akcji trwającej cztery dni zastępy znajdowały ciała kolejnych górników. Działania zakończono 27 kwietnia o godz.15.50. Po zaistnieniu tąpnięcia, do czasu zakończenia akcji ratowniczej, kopalniana stacja geofizyki górniczej zarejestrowała w rejonie chodnika nadścianowego D-4a kolejne cztery wstrząsy górotworu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.