Górnictwo: czarne skrzynki przypilnują bezpieczeństwa

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dostęp do pomiarów wykonanych przez „czarne skrzynki" będą mieli tylko upoważnieni pracownicy Okręgowych Urzędów Górniczych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Eksploatacji węgla towarzyszy coraz większe zagrożenie metanowe, mimo iż wydobycie maleje. Dzieje się tak dlatego, ponieważ górnictwo schodzi do coraz niższych poziomów eksploatacji. Dlatego tak istotna kwestią staje się profilaktyka przeciwmetanowa.

Mają ją teraz wzmocnić automatyczne zespoły rejestracyjno-pomiarowe potocznie zwane "czarnymi skrzynkami". Podobne do tych, w które wyposażony jest każdy samolot. Zadaniem urządzenia będzie pomiar stężeń takich gazów jak: metan, siarkowodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla, a także prędkości przepływu powietrza. Zarejestrowane dane będą służyć inspektorom nadzoru górniczego do prowadzenia porównań ze wskazaniami czujników kopalnianych.

- Jeszcze sześć lat temu organy górnicze nie były wyposażone w żadne przyrządy pomiarowe, dzięki którym można by dokonywać niezależnych pomiarów. Kolejne katastrofy górnicze, zdarzenia i analiza sytuacji w kopalniach węgla kamiennego i nie tylko, zmusiła nas do pomyślenia o zupełnie innej jakości pracy nadzoru górniczego - zauważył Piotr Litwa, wojewoda śląski, były prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Litwa przyznał również, że czuje się autorem pomysłu czarnych skrzynek.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej (6 bm) pełniący obowiązki prezesa WUG Mirosław Koziura, nowoczesny sprzęt wykonany przez konsorcjum ITI EMAG i spółkę Sevitel na pewno ukróci proceder kreowania atmosfery w podziemnych wyrobiskach i położy kres spekulacjom o fałszowaniu odczytów pomiarowych.

Dostęp do pomiarów wykonanych przez "czarne skrzynki" będą mieli tylko upoważnieni pracownicy Okręgowych Urzędów Górniczych. Jeszcze w czerwcu zostaną one zamontowane w wytypowanych przez nadzór górniczy pięciu rejonach szczególnego zagrożenia w należącej do Kompanii Węglowej kopalni Sośnica-Makoszowy ruch Sośnica, w kopalni KHW Wujek ruch Śląsk, kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie należącej do JSW, a także w zakładzie Polkowice-Sieroszowice KGHM Polska Miedź.

Warto również przypomnieć, że stosowanie tego typu urządzeń jest możliwe dzięki znowelizowanej ustawie Prawo geologiczne i górnicze, która obowiązuje od 1 stycznia 2012 r., która rozszerza kompetencje nadzoru górniczego. Inspektorzy OUG uzyskali uprawnienia do prowadzenia pomiarów i badań w wyrobiskach dołowych, zarówno przy pomocy przyrządów przenośnych jak i stacjonarnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.