Górnictwo: co dalej z ustawą o deputacie?

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na tą chwilę nie jest to plan do zaakceptowania, bo na rynku zrobiłaby się już totalna konkurencja polsko-polska, albo wyselekcjonowane kilka kopalń robiłoby na rzecz koncernów energetycznych - uważa wiceprzewodniczący ZZGwP

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Po 17 listopada komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej ws. projektu ustawy o deputacie węglowym dla emerytów górniczych wypowie się o rządowym pomyśle na jednorazową wypłatę w zamian za zrzeczenie się prawa do deputatu.

Poinformował o tym PAP w środę pełnomocnik komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej Wacław Czerkawski.

W czerwcu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu, gwarantującego darmowy deputat węglowy z budżetu państwa dla wszystkich emerytów górniczych. Związek Zawodowy Górników w Polsce, którego wiceprzewodniczącym jest Czerkawski, a także inne organizacje związkowe zebrały pod tym projektem 126 tys. podpisów.

Po pierwszym czytaniu projekt trafił do sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Równolegle Ministerstwo Energii rozpoczęło prace nad rządowym projektem w tej sprawie. Ostatnio przedstawiciele ministerstwa przekazali inicjatorom projektu obywatelskiego propozycję jednorazowej wypłaty.

- Ta propozycja, sondaż, na pewno nie będąca jakimś oficjalnym projektem mówiącym o wykupie deputatów, powstrzymała przekazanie (rządowego projektu - PAP) do Rady Dialogu Społecznego. () Daliśmy sobie dwa tygodnie na wyrażenie opinii. Na 17 listopada zwołuję komitet inicjatywy obywatelskiej, zwołujemy też emerytów. Po konsultacjach z nimi damy odpowiedź; wypracowane stanowisko zostanie przedstawione na Radzie Dialogu Społecznego - zapowiedział pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej.

Jak zaznaczył Czerkawski, z wypowiedzi wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego zrozumiał, że jeżeli stanowisko ws. mającej pochodzić z resortu finansów nowej propozycji będzie negatywne, uruchomiona zostanie wcześniej zapowiedziana procedura projektu rządowego i połączenia go z projektem obywatelskim. - Projekt rządowy - nie mówię o tym wykupie - jest praktycznie zbieżny z naszym - przypomniał wiceszef ZZG.

Pytany o spodziewaną ocenę nowej propozycji pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej ocenił, że "pewnie głosy będą podzielone, ze względu na przykład na wiek albo nagłe potrzeby". Sygnalizowaną wstępnie ofertę ceny wykupu prawa do deputatu - do 9 tys. zł - uznał jednak za "zbyt małą". - Nie wiemy też jeszcze, czy to brutto, czy netto, co z emerytami, którzy już pobierają deputaty poprzez ZUS - zastrzegł.

- Jedno, co pozytywne w tym całym zamieszaniu, to że rząd przyznaje, że emeryci mają rację. I ja się tego będę trzymał, jak niepodległości - zapewnił Czerkawski.

Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Energii rozwiązanie dotyczące deputatu powinno być gotowe przed końcem tego roku, aby mogło wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. Ostatnio jednak przedstawiciele komitetu inicjatywy ustawodawczej sygnalizowali obawę, że projekt nadal - mimo upływu czasu - nie trafił do zaopiniowania przez Radę Dialogu Społecznego.

We wrześniu br. wiceminister Tobiszowski mówił w Senacie, że w ostatnich miesiącach 2016 r. rządowy projekt ustawy ma zostać zespolony w Sejmie z projektem obywatelskim, a wcześniej projekt omówi Rada Dialogu Społecznego. - We wrześniu oficjalnie wystąpiliśmy do ministerstw o komentarz do projektu. Następnie w okolicach października-listopada ustawa trafi do Rady Dialogu Społecznego (...). Myślę, że po konsultacjach społecznych w listopadzie-grudniu powinniśmy mieć tę ustawę z powrotem w parlamencie - ocenił wówczas Tobiszowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.