Górnictwo: co dalej z kopalnią Piekary?

fot: Jarosław Galusek/ARC

Pracownicy kopalni Piekary chcą pozostać w strukturze Kompanii Węglowej

fot: Jarosław Galusek/ARC

Jerzy Polaczek, poseł PiS, skierował do ministra gospodarki interpelację poselską ws. przyszłości kopalni węgla kamiennego Piekary w Piekarach Śląskich. B. minister transportu chciałby wiedzieć (tak jak i mieszkańcy Piekar), co będzie działo się z kopalnią do roku 2020.

Poseł Polaczek wystąpił z zapytaniem "w związku z kolejnymi zmieniającymi się w ciągu ostatniego roku i sprzecznymi ze sobą informacjami dotyczącymi zamierzeń organów spółki Kompanii Węglowej SA (K.W. SA) co do jej przyszłości, w tym kopalń wchodzących w jej skład...".

Wcześniej Jerzy Polaczek interpelował już ws. kopalni Piekary, pytając w jakiej formie kopalnia ma funkcjonować "Z odpowiedzi jaką otrzymałem na moją interpelację nr 15118 w sprawie przyszłości KWK Piekary (sposobu i formy dalszego funkcjonowania zakładu) wynikało, iż przyjętym przez Kompanię Węglową i akceptowanym przez ministra gospodarki sposobem rozwiązania problemów rentowności zakładu jest znalezienie inwestora w postaci firmy Węglokoks SA., w przeciwnym wypadku kopalnia zostanie zlikwidowana do końca 2015 r. Ten projekt nie został zrealizowany. Zrealizowano natomiast w ciągu 2013 r. przeniesienie (tzw. alokację) około 700 pracowników z KWK Piekary do innych zakładów górniczych KW SA" - pisze poseł Polaczek do Janusza Piechocińskiego, ministra gospodarki.

W interpelacji poseł podaje, że "4 grudnia 2013 r., na oficjalnym spotkaniu barbórkowym, p.o. Prezesa Zarządu K.W. SA pan Marek Uszko w swoim wystąpieniu zapowiedział dla KWK Piekary rozważenie rozwiązania polegającego na szybkim połączeniu jej z kopalnią KWK Bobrek-Centrum z siedziba w Bytomiu i tym samym pozbawienie jej samodzielności organizacyjnej i stworzenie z KWK Bobrek-Centrum zakładu pracującego w trybie trzyruchowym."

Interpelujący przypomina, że "16 stycznia 2014 r. w toku rozmów ze stroną społeczną (stroną związkową oraz delegowanym przedstawicielem samorządu terytorialnego) dotyczących zaopiniowania kolejnego dokumentu pn. "Nowa Symulacja Projektu Restrukturyzacji KW SA." żadne z wcześniej złożonych w imieniu Kompanii Węglowej SA propozycji co do przyszłości KWK Piekary nie zostały podtrzymane".

Jerzy Polaczek wyraża głębokie zaniepokojenie losem kopalni Piekary, gdyż w jego rozumieniu "z przytoczonego wyżej dokumentu wynikało, iż Kopalnia Węgla Kamiennego Piekary ma zostać zlikwidowana do końca 2015 r."

Polaczek dodaje w interpelacji poselskiej, iż "w czasie tychże rozmów Zarząd Kompanii Węglowej SA zadeklarował zamiast likwidacji do końca 2015 r., ponowną analizę dalszego funkcjonowania KWK Piekary w czwartym kwartale 2016 r. (do końca 2017r. KWK Piekary ma ważną koncesję). Towarzyszyło temu stanowisko zarządu Kompanii Węglowej SA o "scenariuszu" - decyzji o likwidacji zakładu w drugiej połowie 2017r.. Ponadto zarząd Kompanii Węglowej SA zajął stanowisko, iż nie będzie sprzeciwiać się zbyciu w całości lub części zakładu lub też stworzeniu spółki w sytuacji, gdy znajdzie się wiarygodny inwestor."

B. minister transportu, w przeszłości samorządowiec blisko związany z Piekarami Śląskimi, podkreśla, że "KWK Piekary jest największym pracodawcą w mieście, w którym na blisko 60 tys. mieszkańców w zeszłym roku dawała zatrudnienie ok. 2 tys. pracowników (w zdecydowanej większości mieszkańców miasta)."

Jerzy Polaczek zwrócił się z dwoma pytaniami do ministra gospodarki:
"1. Jakie jest stanowisko Pana Ministra sprawującego nadzór właścicielski nad Kompanią Węglową odnośnie gwarancji tejże spółki złożonych stronie społecznej, co do dalszego samodzielnego funkcjonowania KWK Piekary w perspektywie do 2020 r.?
2. W odniesieniu do przedstawionych wyżej zmieniających się w ciągu ostatniego roku koncepcji zarządu Kompanii Węglowej SA wobec KWK Piekary proszę o określenie warunków zatrudnienia oraz zakresu utrzymania stanowisk pracy w zakładzie zarówno osób zatrudnionych do prac pod ziemią jak i osób zatrudnionych w obsłudze powierzchni kopalni w latach 2014-2020."

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.