Górnictwo: ciąg dalszy sporu o podatek

fot: Maciej Dorosiński

NBP w swoim raporcie stwierdziło, że "najbardziej pesymistyczne w ocenach i prognozach okazało się górnictwo, gdzie istotnie spadł odsetek firm w dobrej kondycji, jak też zwiększył się udział przedsiębiorstw oczekujących jej pogorszenia w najbliższych miesiącach"

fot: Maciej Dorosiński

Spółki węglowe i gminy górnicze mają nadzieje, że 2016 r. przyniesie w końcu ostateczne rozwiązanie kwestii opodatkowania nieruchomości w wyrobiskach górniczych. Na razie końca problemu jednak nie widać, a w spór włączają się kolejne organizacje samorządowe.

Niebawem miną dwa miesiące od momentu wizyty, którą w Kancelarii Prezydenta RP złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. Samorządowcy przyszli upomnieć się o swoje budżety, które wskutek zmiany interpretacji obowiązującego prawa, musiały zwrócić górnictwu spore pieniądze i teraz stoją często przed widmem bankructwa. Czy prezydent Andrzej Duda poparł ich racje? Tego nie wiadomo.

- Sprawie nadano bieg. Tyle wiemy. Ale żadnych sygnałów z Warszawy nie otrzymaliśmy - potwierdza Paweł Mocek, dyrektor Biura zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Samorządom chodzi przede wszystkim to, aby budżet państwa wziął na siebie skutki niedoróbek prawnych, które skutkowały zamieszanie wokół podatku od nieruchomości w wyrobiskach podziemnych. Inaczej wiele z nich może stracić płynność finansową.

- Nie będziemy mogli m.in. sięgać po środki europejskie na inwestycje, ponieważ zabraknie nam na wkład własny - podkreśla Bogdan Taranowski, wójt gminy Miedźna i członek zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Przypomnijmy, że gminy górnicze musiały swego czasu płacić podatek "janosikowy", ponieważ dzięki górnictwu ich dochody były wysokie.

- Tych pieniędzy nikt nam teraz nie odda. Musimy więc wypracować wraz z rządem jakiś mechanizm pomocy. Czujemy się poszkodowani - wyjaśnia wójt Taranowski.

Ale jest jeszcze druga strona medalu. Ustawodawca nie wykonał wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2011, który zobowiązywał resort finansów do uściślenia, jakie nieruchomości znajdujące się w wyrobisku podziemnym należy opodatkować.

- Nie ma żadnego oficjalnego dokumentu w tej sprawie - przyznaje Paweł Mocek.
Sytuacja taka powoduje, że zarówno przedsiębiorcy górniczy jak i gminy płacą grube pieniądze biuro prawnym za ekspertyzy mające na celu przekonać sąd, że dane urządzenie kwalifikuje się do tego, żeby je opodatkować, bądź nie.

Tymczasem do sporu włączają się dwa kolejne podmioty. Śląski Gmin i Powiatów oraz Związek Gmin Wiejskich.

- Zwróciliśmy się do nich z prośbą o poparcie naszych starań. Otrzymaliśmy je - zapewnia Bogdan Taranowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.