Górnictwo: Chętnych, by skorzystać z osłon, było prawie trzykrotnie więcej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Od początku lipca br. wynagrodzenia pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej mają wzrosnąć o 3,4 proc., czyli wskaźnik ubiegłorocznej inflacji

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Z początkiem 2022 r. 615 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej przejdzie - wraz z majątkiem oddziału Jastrzębie III - do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, by tam skorzystać z osłon socjalnych przewidzianych w nowelizowanej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa. Chętnych było prawie trzykrotnie więcej.

Chodzi o tzw. urlopy górnicze dla pracowników dołowych, którym do emerytury zostały nie więcej niż cztery lata pracy oraz jednorazowe 120-tysięczne odprawy pieniężne dla tych, którzy przepracowali w górniczej spółce - na dole lub na powierzchni - co najmniej rok.

Takie rozwiązania przewiduje przyjęta 1 października przez Sejm nowelizacja tzw. ustawy górniczej, którą teraz ma zająć się Senat. Po ostatecznym przyjęciu przez parlament i podpisaniu przez prezydenta ustawa ma wejść w życie z początkiem grudnia br. Na jej podstawie - jak informował wcześniej resort aktywów państwowych - do likwidacji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń zostanie przekazany majątek kopalń: Pokój (z Polskiej Grupy Górniczej) i Jastrzębie III (z Jastrzębskiej Spółki Węglowej).

Wraz z nieprodukcyjnym majątkiem do spółki restrukturyzacyjnej zostanie przeniesiona grupa pracowników, by tam mogli skorzystać z ustawowych osłon. Jak podano w trakcie prac nad ustawą w Sejmie, łącznie z obu zakładów do SRK ma trafić 3719 osób, z których 1371 ma otrzymać jednorazowe odprawy pieniężne, a 2348 skorzysta z urlopów górniczych i urlopów dla pracowników zakładów przeróbki węgla.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej przyjmowanie wniosków dotyczących przejścia pracowników do SRK rozpoczęto już w maju tego roku. W sumie pracownicy zatrudniającej blisko 22 tys. osób spółki złożyli 1804 wnioski. Początkowo ówczesny zarząd JSW zgadzał się na odejście ok. 550 pracowników. Ostatecznie liczba ta będzie o kilkadziesiąt osób większa.

- Po aktualnej weryfikacji złożonych wniosków pracowniczych, 615 pracowników JSW uzyskało zgody dyrektorów zakładów na przejście do SRK. Planuje się przekazanie pracowników do spółki restrukturyzacyjnej na dzień 1 stycznia 2022 r. - poinformował we wtorek, 26 października, rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej Sławomir Starzyński.

- Liczba wyrażonych zgód na przejścia pracowników do SRK jest mniejsza niż złożonych wniosków, co jest podyktowane zapewnieniem ciągłości realizacji założonych zadań produkcyjnych zakładów JSW - wyjaśnił rzecznik.

Przedstawiciele jastrzębskiej spółki zakładają, że podpisanie aktu notarialnego w sprawie przekazania oddziału Jastrzębie III do SRK nastąpi w ostatnich dniach tego roku, 30 lub 31 grudnia, zaś wydanie przedmiotu umowy, czyli przekazanie wydzielonego majątku wraz z załogą do SRK - 1 stycznia 2022 r.

Wcześniej zainteresowani osłonami pracownicy różnych kopalń JSW, którzy dostali zgodę na odejście, zostaną formalnie przeniesieni do oddziału Jastrzębie III. Jego nieprodukcyjny majątek jest już przygotowany do przekazania. To tzw. zorganizowana część przedsiębiorstwa, na którą składa się blisko 37-hektarowy teren wraz z obiektami budowlanymi - to m.in. budynki nadszybia, maszyny wyciągowej, nagrzewnic oraz budynek administracyjny.

- Na przekazywany majątek składają się też elementy infrastruktury na powierzchni oraz infrastruktury dołowej, m.in. rurociągi, linie energetyczne, zbiorniki, tory kolejowe i drogi - poinformował rzecznik JSW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.