Górnictwo: chcą wskrzesić chorzowską kopalnię

fot: ARC

Kopalnia w czasach swojej świetności...

fot: ARC

Aktualnie Grupa Fasing zarabia na produkcji specjalistycznych łańcuchów. Za dwa lata chce osiągać także przychody z... wydobycia węgla kamiennego. Chce je uruchomić w nieczynnej teraz kopalni Barbara-Chorzów.

Grupa szacuje, że rozszerzenie działalności o segment wydobywczy mogłoby powiększyć jej skonsolidowany zysk brutto o ok. 50 mln zł rocznie.

Fundamentem działalności Grupy Fasing obecnie jest produkcja specjalistycznych łańcuchów. W Polsce kontroluje ok. 85 proc. rynku łańcuchów dla przemysłu wydobywczego, w Niemczech ok. 60 proc., a na świecie ok. 12 proc. rynku (z wyłączeniem Chin).

- Jest to działalność stabilna i przewidywalna, która od wielu lat generuje zyski na poziomach operacyjnym i netto. W oparciu o ten stabilny fundament chcemy rozwinąć działalność Grupy Fasing o kolejny segment działalności. Stąd właśnie projekt uruchomienia kopalni Barbara-Chorzów - wyjaśnia Zdzisław Bik, prezes spółki Fasing.

Przypomnijmy, że kopalnia Barbara-Chorzów została zamknięta w 1999 r. w ramach programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, choć jej złoża nie zostały wyczerpane. Aby wznowić w niej wydobycie, Grupa Fasing wraz z osobami fizycznymi założyła spółkę celową PUG Greenway, która ma odpowiadać za projekt. Spółka ma już koncesję rozpoznawczą, na podstawie której przeprowadziła analizy dotyczące możliwości wznowienia wydobycia i rentowności projektu.

Do końca roku złożony zostanie wniosek o koncesję wydobywczą (korzysta z pierwszeństwa jako podmiot posiadający koncesję rozpoznawczą). Grupa Fasing spodziewa się, że wydobycie w kopalni zostanie wznowione ok. roku 2015 -2017. Przyjmuje, że zysk brutto przypadający na spółkę z tytułu eksploatacji kopalni wyniesie według szacunków ok. 50 mln zł brutto rocznie.

W kopalni Barbara-Chorzów można będzie wydobywać do 2029 roku 15 mln t węgla. Istnieje również możliwość wydobycia kolejnych 30 mln ton w kolejnych 20 latach, po przedłużeniu koncesji.

- Ten projekt cechuje się wysoką rentownością Po uruchomieniu kopalni chcemy w niej wydobywać 1,5mln ton węgla rocznie przy zatrudnieniu ok 700-800 osób. Dla porównania, podobne kopalnie funkcjonujące obecnie zatrudniają 2500 osób - podkreśla prezes Bik.

Projekt przewiduje wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej Barbary-Chorzów:
• dwóch czynnych szybów do poziomu 630,
• istniejących wyrobisk i komór pomp,|
• rozdzielni elektrycznej itp.
Ograniczy to nakłady inwestycyjne szacowane na ok. 500 mln zł. Grupa Fasing zgromadziła już znacznie ponad połowę środków na wznowienie wydobycia. Obecnie prowadzi rozmowy z instytucjami, które mogą sfinansować pozostałą część środków.

W I półroczu 2014 roku przychody Grupy Fasing wyniosły 100,5 mln zł, zysk operacyjny 8,33 mln zł, EBITDA sięgnęła 14, 16 mln zł, a zysk netto wyniósł 4,48 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.