Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 736.15 USD (+0.66%)

Srebro

86.63 USD (+8.39%)

Ropa naftowa

104.29 USD (+0.13%)

Gaz ziemny

2.92 USD (+5.56%)

Miedź

6.48 USD (+3.56%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 736.15 USD (+0.66%)

Srebro

86.63 USD (+8.39%)

Ropa naftowa

104.29 USD (+0.13%)

Gaz ziemny

2.92 USD (+5.56%)

Miedź

6.48 USD (+3.56%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Górnictwo: ceny węgla w dół a stal drożeje

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Polskie kopalnie wydobyły w październiku 6,8 mln t surowca wobec 6,08 we wrześniu 2015 r. oraz 6,63 mln t w październiku 2014 r.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W minionych dniach w dalszym ciągu mieliśmy do czynienia ze spadkami cen węgla na światowych giełdach – podaje katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu w portalu polskirynekwęgla.pl.

Indeks DES ARA już 4 tydzień z rzędu traci na wartości, w ostatnim notowaniu tygodniowym osiągnął poziom 80,63 USD/t, a to spadek o 6,5 proc. w porównaniu z notowaniem sprzed dwóch tygodni. Tym samym powtórzył wynik z końca października 2016 r. Od najwyższych ostatnio notowań z grudnia 2016 r. indeks dzieli już różnica ponad 16 proc

Podobna tendencja widoczna jest w przypadku indeksu FOB NEWC i FOB RB. Po rekordowych notowaniach w listopadzie 2016 r. ceny węgla systematycznie spadają z tygodnia na tydzień. Średniomiesięczna wartość dla indeksu NEWC w styczniu 2017 r. wyniosła 83,73 USD/t (spadek o 5 proc. w ciągu meisiaca). Indeks FOB RB w podsumowaniu miesięcznym za styczeń 2017 r. zaliczył jeszcze wzrost o 3,2 proc., jednak w notowaniach średniotygodniowych już trzeci raz z rzędu pogorszył swój wynik i w 10 lutego 2017 r. osiągnął poziom 84,16 USD/t.

FOB RB jest tradycyjnym miernikiem cen dla rynku europejskiego, istotnym także dla rynku azjatyckiego (szczególnie indyjskiego). Dalsze spadki notuje też Dow Jones Coal Index. 10 lutego 2017 r. wyceniano go na 42,05 pkt, czyli aż o 10,4 proc. niżej niż dwa tygodnie wcześniej. Ostatnio wart był tyle w październiku i listopadzie 2016 r.

W porównaniu do rynku węgla rynek stali miewa się znakomicie i zarówno stalowy indeks Dow Jones, jak i producenci stali zaliczyli w ostatnim czasie kilkuprocentowe zyski. Spółka ArcelorMittal odrobiła już spadki z końca 2016 r. i dalej pnie się w górę. 10 lutego br. osiągnęła poziom 8,76 USD za akcję (poprawa o 8 proc. w stosunku do notowania sprzed dwóch tygodni). Wartość indeksu Dow Jones U.S. Iron & Steel w ostatnich 2 tygodniach wzrosła o ponad 2 proc., a indeks na koniec zeszłego tygodnia wyceniano na 264,5 pkt.

Jak wynika z ostatnich danych, indeksy Dow Jones Coal Index oraz Dow Jones U.S. Iron & Steel zmierzają obecnie w przeciwnych kierunkach. Świadczy to o rozbieżnych przewidywaniach inwestorów na rynku węglowym i stalowym. Wskazuje to, że inwestorzy na rynkach stali oczekują wzrostu zysków wskutek powiększonej różnicy wynikającej ze wzrostów cen stali i spadków cen zakupu węgla niezbędnego do jej produkcji. Tymczasem inwestorzy na rynkach węglowych przewidują w krótkiej perspektywie raczej spadki cen węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.