Górnictwo: Bogdanka podsumowała rok i opublikowała raport zintegrowany

fot: Maciej Dorosiński

W rejonie OUG w Lublinie funkcjonuje jeden Zespół Porozumiewawczy. Zajmuję się on okresową oceną wpływów eksploatacji górniczej LW Bogdanka na powierzchnię terenu w granicach gmin: Cyców, Ludwin, Puchaczów.

fot: Maciej Dorosiński

Lubelski Węgiel Bogdanka zaprezentowała w sierpniu Raport Zintegrowany za 2020 r. To już ósma publikacja tego typu przygotowana w oparciu o standardy Global Reporting Initiative. Ponadto jest to siódmy raport górniczej spółki pokazujący zależność pomiędzy wynikami finansowymi, a rozszerzoną informacją pozafinansową (ESG).

- To był dla nas wszystkich czas wyzwań. Dzięki zaangażowaniu, oddaniu oraz odpowiedzialności zespołu stawiliśmy im czoła, dlatego ubiegły rok możemy określić jako trudny, ale dobry dla Bogdanki – tymi słowami prezes Lubelskiego Węgla Artur Wasil rozpoczyna raport.

Jak czytamy w publikacji, priorytetem na miniony rok było dla LWB było utrzymanie miejsc pracy oraz zapewnienie ciągłości produkcji. Udało się to osiągnąć, bo pod koniec 2020 r. spółka zatrudniała 5 682 osoby i była w czołówce największych pracodawców na Lubelszczyźnie.

Tegoroczny raport pokazuje działalność Grupy Bogdanka w szerszym kontekście, podkreślając jej zaangażowanie w przeciwdziałanie pandemii Covid-19. Spółka pokazała, że jest odpowiedzialnym partnerem biznesowym utrzymującym dobre relacje z kontrahentami, co również napędza gospodarkę  - przede wszystkim lokalnie. Bogdanka współpracuje bowiem z 2 216 dostawcami.

Bycie filarem gospodarczym i ekonomicznym woj. lubelskiego zobowiązuje również do wspierania spraw społecznych. W czasie pandemii spółka wsparła szpitale i instytucje pomocowe - na służbę zdrowia przekazano kwotę ponad 800 tys. zł. Nie zapomniano także o sportowcach, klubach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, których działalność została ograniczona. Zaangażowanie społeczne i duży wkład w rozwój regionu realizowany jest w oparciu o cele Strategii społecznej odpowiedzialności na lata 2018-2021, której efekty i wskaźniki również zaprezentowane są w Raporcie. Może to być cenna wiedza dla potencjalnych partnerów społecznych Spółki.  

W raporcie bardzo dużo miejsca zostało poświęcone tematowi środowiska naturalnego. To obszar kluczowego wpływu Grupy, która realizuje szereg projektów, minimalizujących wpływ działalności produkcyjnej na otoczenie, w tym szczególnie na cenne przyrodniczo obszary sąsiadujące z kopalnią.

W 2020 r. Bogdanka rozpoczęła realizację programu Współpraca międzysektorowa na rzecz zrównoważonego rozwoju LWB. Celem programu była budowa portfela projektów realizowanych w partnerstwie z interesariuszami spółki – głównie instytucjami naukowymi oraz organizacjami prośrodowiskowymi – i wspólne opracowanie innowacyjnych projektów wdrożeniowych. Ponadto w minionym roku duży nacisk położono na racjonalną gospodarkę odpadami – dla przykładu do rekultywacji terenu wykorzystane zostało około 96 proc. odzyskanych odpadów.

W raporcie przedstawiono także szczegółowe wyniki dotyczące działalności operacyjnej i finansowej. Był to dobry rok dla Bogdanki. Skonsolidowane przychody wyniosły w tym okresie 1 822,1 mln zł, EBITDA 466,2 mln zł, zysk operacyjny 102,6 mln zł, a zysk netto 73 mln zł. Mimo niesprzyjających warunków zewnętrznych – ciepłej i wietrznej zimy oraz wspomnianej pandemii koronawirusa i jej konsekwencji dla gospodarki, jako jedyna kopalnia węgla energetycznego w Polsce Bogdanka zamknęła rok na plusie.

Raport zintegrowany to również prezentacja przyszłej perspektywy - przed Bogdanką czas kolejnych wyzwań. Transformacja energetyczna będąca wyzwaniem dla Spółki wymusza przygotowywanie się na to, co będzie jutro. Efektem działań jest nowa Strategia rozwoju. Odpowiada ona na wyzwania stawiane przez otoczenie rynkowe oraz interesariuszy. Bogdanka ma do odegrania ważną rolę jako polski producent węgla i stabilizator dostaw do polskich elektrowni. Celem Spółki jest transformacja w taki sposób, aby można było skutecznie konkurować z węglem z importu. Temu służą opisane innowacje o przełomowym charakterze, prowadzące cyfrowej rewolucji w postaci gospodarki 4.0. W 2020 r. spółka otrzymała nagrodę za innowacyjność – została uhonorowana przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową za „Innowacyjną technologię prowadzenia ścian”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.