Górnictwo: BHP Billiton nie sprawi cudu w cenach

1369940865 bma australia bhpbilliton com

fot: ARC bhpbilliton.com

Oszczędności w BHP Billiton dotkną m.in. ogromnych kopalń węgla BMA w stanie Queensland w płn-wsch. Australii (na zdjęciu)

fot: ARC bhpbilliton.com

Największy światowy koncern wydobywczy BHP Billiton stara się bardzo powtórzyć swój cudowny ruch (z 2010 r. gdy podwoił ceny rudy żelaza) na rynku węgla koksowniczego, jednak jak dotąd z mizernym rezultatem - pisze portal mining.com.

Pod przewodnictwem byłego prezesa Mariusa Kloppersa kompanii BHP udało się wyciągnąć rynek rudy żelaza z epoki kamienia łupanego - oceniają analitycy, przypominając, że Billiton przeciwstawił się rywalom Vale i Riot Tinto, którzy woleli stary system negocjowanych corocznie kontraktów. Efektem było zdublowanie na rynkach cen rudy żelaza.

Było to również efektem odejścia w umowach handlowych od formuły FOB (free-on-board, gdy kupiec płaci za transport morski) na korzyść formuły CFR (cost and fracht - gdy sprzedający organizuje i finasuje transport do określonego portu przeznaczenia). Druga z formuł zapewniła producentom w Australii znaczną przewagę nad konkurencją z RPA i szczególnie z Brazylii (koncern Vale), pozwalając zarobić miliardy dolarów.

Trudny czas na sztuczki
Przy węglu koksowym największy opór hut przeciw krótkoterminowym kontraktom (typu spot) wynikał z dużej różnorodności cen węgla wydobywanego w poszczególnych kopalniach. Szczególnie dotyczyło to dwóch dużych japońskich importerów węgla koksującego.

Negocjacje wypadły w trudnym okresie dla handlu węglem metalurgicznym, którego ilość na rynkach sięga 320 mln t rocznie.

Od jesieni 2012 - stały spadek
W połowie 2011 r. po ulewnych deszczach w Australii temtejsze dostawy znikły z rynku a węgiel koksowy sprzedawany był średnio po 330 dol./t. Przez kolejne dwa lata między wrześniem 2010 r. a wrześniem 2012 r. cena surowca wynosiła jeszcze ponad 200 dol./t, lecz od tego czasu zaczęła wykazywać trwały trend spadkowy.

Kontrakty na drugi kwartał 2014 r. były podpisywane po cenie ok. 120 dol./t, czyli o 14 proc. mniej, niż średnia z pierwszego kwartału i najmniej od 2008 r.

BHP nieskutecznie próbuje cudów
Jako światowy eksporter węgla koksującego BHP wyrzucił sporo pieniędzy, grając na zwyżki akcji i cen przez upłynnianie coraz większych porcji surowca na rynku w umowach doraźnych. Niestety stracił na swoim uporze.

Według danych z australijskiego SteelIndex węgiel koksowy w opcji FOB po cenach spotowych z portów Australii sprzedawany był niedawno za 98 dol./t. Są to najniższe ceny w historii notowań od stycznia 2013 r. i tylko w tym roku spadły o 17,5 proc. Węgiel koksowy premium zmieniał właściciela za ok. 113 dol./t. po tym, gdy 2 tygodnie wcześniej sięgnął rekordowego minimum na poziomie 108,20 dol./t.

Aż się zbudzą inwestorzy...
Zdaniem komentatorów Financial Times, których cytuje portal mining.com, BHP przejawia niemal magiczną wiarę w to, że nie ma mowy o dojrzałym handlu surowcami bez równoległych prób sterowania ruchami indeksów giełdowych i pochodnych. Zwracją oni jednak uwagę, że gdy udziałowcy przebudzą się i spostrzegą, co się dzieje, zahamują dalsze próby BHP.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ARP bada możliwości produkcji komponentów turbiny wiatrowej w Polsce

Powołany przez Agencję Rozwoju Przemysłu zespół bada potencjał krajowego przemysłu do skonstruowania komponentów turbiny wiatrowej, przy czym inicjatywa jest na bardzo wstępnym etapie - poinformowała  rzeczniczka prasowa ARP Katarzyna Frendl.

Wyższy II próg podatkowy? Domański: Pracujemy nad tym, aby było to możliwe w tej kadencji

Trwają prace nad projektem budżetu na 2027 r. i propozycjami zmian w systemie podatkowym - poinformował we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański, pytany o ewentualną podwyżkę drugiego progu podatkowego.

Historyczna twierdza w Siewierzu do remontu. Duże wsparcie z budżetu województwa

Zamek Biskupów Krakowskich w Siewierzu zostanie wyremontowany – informują w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. - Obiekt ten ma fundamentalne znaczenie dla polskiego dziedzictwa narodowego - zaznaczają w urzędzie. 

Nie trzeba wychodzić w upał. ZUS przypomina o e-wizycie

Zamiast wychodzić z domu podczas fali upałów, by skonsultować się z ekspertem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, można wybrać bezpieczną i wygodną rozmowę online – przypominają w ZUS. E-wizyta pozwala na kontakt z doradcą z każdego miejsca na świecie, wystarczy smartfon lub komputer z kamerą i dostęp do internetu.