Górnictwo: będą wdrażać proaktywne rozwiązania dla maszyn

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Osiągnięte w minionym roku, trudnym dla krajowego oraz światowego górnictwa, wyniki są efektem świadomej i restrykcyjnej polityki finansowej prowadzonej przez Famur - podkreślił Mirosław Bendzera, prezes zarządu Grupy Famur

fot: Jarosław Galusek/ARC

Famur, Jastrzębska Spółka Węglowa i Advicom w czasie Międzynarodowego Forum Górniczego podpisały list intencyjny dotyczący współdziałania w ramach realizacji zadań związanych z wdrażaniem metod proaktywnego utrzymania ruchu maszyn dostarczanych przez Famur na potrzeby JSW.

Spółki zadeklarowały zamiar współpracy w obszarze monitoringu aktualnych parametrów pracy maszyn, ich archiwizacji w systemie centralnym, implementacji metod przewidywania potencjalnych awarii, ustalenia właściwej kolejności działań zapobiegawczych oraz wykrywania przyczyn zwiększonego zużycia maszyn i występowania awarii. Umowa ma obowiązywać przez okres 36 miesięcy, chyba że strony postanowią o jej przedłużeniu lub zastąpieniu dokumentu innym porozumieniem.

- Podpisanie listu intencyjnego z JSW i Advicom to kolejny krok w kierunku budowania i utrwalania pozycji Grupy Famur, jako znaczącego i wiarygodnego partnera w procesie modernizacji polskiego górnictwa. Cały czas doskonalimy zarówno nasze produkty, jak i proces ich produkcji. Dzięki temu możemy oferować nowoczesne i kompleksowe rozwiązania dla sektora wydobywczego, które pozwalają na podnoszenie efektywności polskich kopalń – powiedział prezes Famuru Mirosław Bendzera.

Famur prowadzi proces konsolidacji krajowej branży okołogórniczej polegający na przejęciu kontroli nad Grupą Kopex i integracją potencjałów obu podmiotów. W trakcie Międzynarodowego Forum Górniczego zostanie zaprezentowane szerokie portfolio rozwiązań Grupy, dzięki którym spółka ma możliwość całościowej realizacji kompleksowych projektów wydobywczo-energetycznych na całym świecie.  

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielonka: Warunki w przemyśle wciąż nie napawają optymizmem

Warunki w przemyśle wciąż nie napawają optymizmem - ocenił główny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Jego zdaniem, polska gospodarka utknęła w fazie słabego wzrostu przy podwyższonej inflacji kosztowej.

Domański: Gospodarka w światowej czołówce wzrostu gospodarczego

Polska gospodarka pozostaje w światowej czołówce wzrostu gospodarczego; napędza go silny popyt krajowy - podkreślił minister finansów i gospodarki Andrzej Domański, który w ten sposób skomentował dane GUS o 3,5-proc. wzroście polskiego PKB w I kwartale tego roku.

Rekordowe wypłaty! Ubezpieczyciele wypłacili 5,7 mld zł z OC i AC w I kwartale

W pierwszym kwartale 2026 r. zakłady ubezpieczeń wypłaciły niemal 5,7 mld zł odszkodowań z polis komunikacyjnych OC i AC, o 11,4 proc. więcej niż rok wcześniej - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Najwięcej szkód zgłaszano po zdarzeniach, do których dochodziło w poniedziałki.

Nie będzie referendów w Chorzowie i Będzinie. Za mało podpisów i uchybienia formalne

Prezydenci Chorzowa i Będzina mogą spać spokojnie. Komisarze wyborczy odrzucili wnioski o przeprowadzenie referendów w tych miastach. W Chorzowie referendum nie obędzie się z powodu zbyt małej liczny ważnych podpisów poparcia, a w Będzinie z powodu uchybień formalnych.